Małoletni w solarium? Tylko z pisemną zgodą

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   13-07-2016, 13:41

Małoletni w solarium? Tylko z pisemną zgodą Organiczenia w korzystaniu z solarium mogą wejść w życie już wkrótce

Posłowie chcą wprowadzić zakaz korzystania z solarium przez osoby niepełnoletnie. To reakcja na ostrzeżenia onkologów o lawinowym wzroście zachorowań na czerniaka.

Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii chcą wprowadzenia zakazu korzystania z solariów przez osoby poniżej 18 roku życia.

Dzieci miałyby korzystać z solariów tylko za pisemną zgodą przedstawiciela ustawowego, a w razie jego braku – po okazaniu zezwolenia sądu opiekuńczego.

Posłowie chcą także wprowadzić obowiązek informowania o związanych z solariami zagrożeniach. W lokalu z łóżkiem opalającym w widocznym miejscu mają wisieć tablice informujące o limicie wieku i szkodliwości takiego opalania. Właściciel solarium miałby sprawdzać wiek klienta, żądając dowodu tożsamości.

Nawet 100 tyś. zł miałaby wynosić kara dla właścicieli punktów z takimi urządzeniami, którzy nie dostosowaliby się do nowych przepisów.

Projekt ustawy o zasadach korzystania z solariów przez małoletnich ma trafić do Sejmu jeszcze w tym roku.

Według najnowszych danych Krajowego Rejestru ds. Nowotworów w 2015 r. czerniaka złośliwego zdiagnozowano u 1845 kobiet i 1595 mężczyzn, czyli o blisko 1000 osób więcej niż w 2010 r. (1350 kobiet i 1195 mężczyzn). Rośnie też śmiertelność. W ubiegłym roku z powodu czerniaka zmarło 751 kobiet i 827 mężczyzn, podczas gdy pięć lat wcześniej 569 kobiet i 621 mężczyzn.

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH