Małopolscy lekarze na współpracy z koncernami zarabiają ok. 1500 zł rocznie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: dziennikpolski24.pl/rynekaptek.pl   13-07-2016, 11:38

Małopolscy lekarze na współpracy z koncernami zarabiają ok. 1500 zł rocznie Lekarze i szpitale korzystają z hojności koncernów

Firmy farmaceutyczne po raz pierwszy w historii przekazały do publicznej wiadomości informacje o transakcjach wykonywanych na rzecz szpitali i pojedynczych lekarzy.

Szczegółowe dane dotyczące kwot, jakie wpływały na konta placówek medycznych i lekarzy zostały udostępnione w Internecie.

Zgodnie z Kodeksem, przyjętym w grudniu 2013 roku, w dniach 27-30 czerwca br., 31 innowacyjnych firm farmaceutycznych zrzeszonych w Infarmie, opublikowało raporty dotyczące zakresu i wartości współpracy ze środowiskiem medycznym. Dane dotyczą współpracy za 2015 rok.

Dziennik Polski przygotował podsumowanie korzyści, jakie odnieśli ze współpracy z koncernami lekarze i placówki medyczne w Małopolsce.

- Nie mam nic do ukrycia. Zresztą kodeks nie powinien dotyczyć jedynie lekarzy, ale przedstawicieli wszystkich branż współpracujących z firmami farmaceutycznymi - mówi dr n. med. Jerzy Friediger, krakowski chirurg i wiceprzewodniczący Małopolskiej Okręgowej Rady Lekarskiej.

Firma Astellas Pharma opłaciła jego udział w zjazdach naukowych, wyceniony na 1200 zł. - Opłata rejestracyjna na konferencjach za granicą to 500-600 euro plus koszty dojazdu i zakwaterowania. Nie każdy lekarz może sobie na to pozwolić, a takie spotkania są szansą na poznanie najnowszych metod leczenia - tłumaczy dr Friediger.

Kwoty wypływające na konta małopolskich medyków zaczynają się od 100 zł. Średnio na współpracy z producentami leków zarabiają oni ok. 1500 zł rocznie. Na największe wypłaty mogą liczyć ci, którzy na zlecenie koncernów prowadzą szkolenia czy wygłaszają wykłady.

Wojewódzki rekordzista w ub. roku zarobił w ten sposób ponad 40 tys. zł.

Firmy farmaceutyczne milionowymi dotacjami wspierają również działanie organizacji ochrony zdrowia. Z raportów wynika, że do kas małopolskich szpitali, fundacji i stowarzyszeń trafiło łącznie co najmniej 13 mln zł.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH