Mamy do czynienia z dyskontowaniem się rynku aptecznego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   14-04-2016, 09:08

Mamy do czynienia z dyskontowaniem się rynku aptecznego Posłanka o problemach małych aptek

Coraz częściej słyszane są głosy właścicieli małych aptek, których sytuacja systematycznie się pogarsza. Wiele małych aptek w ostatnich latach upadło, nie wytrzymując konkurencji - pisze do ministra zdrowia posłanka Barbara Bartuś (PiS).

Dodaje, że zainteresowani wskazują na szereg problemów, przedstawiając również możliwości ich rozwiązania.

Początki opisywanej sytuacji sięgają 2012 roku, kiedy to wprowadzono nową ustawę refundacyjną. Zmniejszono wtedy marżę na leki refundowane, która obecnie należy do najniższych w Europie.

- Zmartwieniem farmaceutów stał się także rozwój sieci aptek, które zaczęły przejmować detaliczną dystrybucję leków w Polsce. Mają one przewagę, ponieważ oferują niższe ceny. Różnica cen wynika z tego, że apteki sieciowe traktowane są na uprzywilejowanych warunkach zarówno przez hurtownie, jak i producentów - informuje posłanka i podaje przykład:

- Apteka prywatna kupując kilka opakowań leku dostaje rabat rzędu 2–5 proc., natomiast duże apteczne sieci przy zakupie np. 1000 opakowań otrzymują maksymalny rabat.

Powołuje się na opinię farmaceutów, według których konieczne jest egzekwowanie rzetelnie ustalonych cen.

- Nie może być różnicy w cenie leku, niezależnie od ilości zakupionych przez aptekę leków. 

Zwraca też uwagę na fakt, że część podstawowego asortymentu aptekarskiego dostępna jest także w innych placówkach, co powoduje, że apteki konkurować muszą nawet ze stacjami benzynowymi, choćby w przypadku leków przeciwbólowych.

- Małe apteki nie chcąc generować kosztów ograniczają dostępność leków. To zjawisko nazywamy dyskontowaniem się rynku aptecznego. W konsekwencji pacjenci pomijają takie placówki rozczarowani brakiem leku - informuje ministra parlamentarzystka.

Niezależni eksperci mówią także o innym czynniku, który utrudnia funkcjonowanie aptek i naraża je na wysokie straty finansowe. Chodzi tutaj o zmiany cen urzędowych, które mimo, że są korzystne dla pacjenta ze względu na ich obniżkę, dla aptek powodują znaczne straty finansowe, tym bardziej, że zmiany są wprowadzane co dwa miesiące. Apteka nie może wystawić dla hurtowni faktury korygującej, ze względu na postawę hurtowni farmaceutycznych i odmowę przyjęcia korekty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH