Manufacturing waiver - szansa dla producentów leków równoważnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PZPPF/ rynekaptek.pl   23-02-2018, 08:45

Manufacturing waiver - szansa dla producentów leków równoważnych Dodatkowe Świadectwo Ochronne oznacza opóźnienie wejścia na europejski rynek leków równoważnych – zarówno chemicznych jak i biologicznych (fot. archiwum)

Unia Europejska może wkrótce wprowadzić nowe rozwiązania w zakresie produkcji farmaceutycznej. Analizowane przez Komisję Europejską zmiany w podejściu do Dodatkowego Świadectwa Ochronnego (SPC) umożliwią europejskim producentom szybsze dostarczanie na rynek leków równoważnych i ich eksport poza granice Unii.

Utworzenie dedykowanego lekom wyjątku w SPC może oznaczać stworzenie nawet 100 000 nowych miejsc pracy, zwiększyć przychody branży o 9,5 mld euro i jednocześnie przynieść oszczędności europejskim system ochrony zdrowia rzędu 3,1 mld euro.

Dodatkowe Świadectwo Ochronne (Supplementary Protection Certificate, SPC) to rozwiązanie umożliwiające właścicielom patentów leków przedłużenie 20-letniej ochrony patentowej nawet o 5 lat. W okresie obowiązywania SPC całkowicie zabroniona jest ich produkcja na terenie Unii Europejskiej, również tej skierowanej na eksport do krajów trzecich, w których regulacja ta nie obowiązuje.

- Skutkiem funkcjonowania SPC jest osłabienie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw z sektora farmaceutycznego. Ich konkurenci mogą bowiem rozpocząć produkcję i sprzedaży leków do krajów spoza Unii od razu po wygaśnięciu 20-letniego patentu - informuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Manufacturing waiver
Jak zauważa Grzegorz Rychwalski, wiceprezes PZPPF, ta bariera ma nie tylko biznesowe konsekwencje: – Dodatkowe Świadectwo Ochronne oznacza opóźnienie wejścia na europejski rynek leków równoważnych – zarówno chemicznych jak i biologicznych. Dla pacjentów to ograniczenie w dostępie do skutecznych i nowoczesnych terapii, a dla systemów ochrony zdrowia wyższe koszty leczenia do czasu wejścia na rynek konkurencyjnego leku.

Rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie w przepisach wyjątku umożliwiającego wytwarzanie leków na rynki poza Unię Europejską - tzw. manufacturing waiver. Pozwoli to zrównać szansę europejskich producentów leków z ich konkurentami i - co najważniejsze - przyspieszy wejście na unijny rynek równoważników leków referencyjnych. Dzięki wcześniejszemu rozpoczęciu produkcji będą one dostępne w dniu, w którym ochrona patentowa wygasa. Jak wylicza Komisja Europejska, oszczędności z tego tytułu mogą sięgać 3.1 mld euro rocznie. Oznacza to więcej pacjentów objętych leczeniem i więcej środków na refundację nowych leków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH