Mapy potrzeb zdrowotnych: będą znikać łóżka szpitalne i oddziały

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Wróbel/ rynekaptek.pl   27-04-2016, 09:01

Mapy potrzeb zdrowotnych: będą znikać łóżka szpitalne i oddziały

Z ministerialnych analiz potrzeb na lata 2016-2029 wynika, że tysiące łóżek szpitalnych jest niepotrzebnych. Najwięcej, aż 571,7 rocznie, likwidowanych ma być na oddziałach ginekologii i położnictwa, a 441,8 na powiązanych z nimi oddziałach neonatologii.

Do 30 kwietnia Ministerstwo Zdrowia ma opublikować oczekiwane z zainteresowaniem - ze względu na zmiany jakie mogą wprowadzić na rynku świadczeń - mapy potrzeb zdrowotnych w lecznictwie szpitalnym. Już wiadomo, że przewidują zmniejszenie liczby łóżek w niektórych specjalnościach.

"Na podstawie zgłoszonych uwag zostanie dokonana korekta map. Z tego powodu, przed publikacją finalnej wersji map uwzględniających uwagi Wojewódzkich Rad ds. Potrzeb Zdrowotnych, nie jest możliwa odpowiedź na pytanie dotyczące korekty liczby łóżek w poszczególnych dziedzinach medycyny" - odpowiada na razie Ministerstwo Zdrowia.

Do niektórych danych zawartych w projektach map prasa już jednak dotarła i można przypuszczać, że nie będą one znacząco odbiegały od tych jakie zobaczymy w oficjalnych publikacjach.

Jak podała Rzeczpospolita, z ministerialnych analiz potrzeb na lata 2016-2029 wynika, że tysiące łóżek szpitalnych jest niepotrzebnych. Najwięcej, aż 571,7 rocznie, likwidowanych ma być na oddziałach ginekologii i położnictwa, a 441,8 na powiązanych z nimi oddziałach neonatologii.

Stan posiadania oddziałów chorób wewnętrznych ma zmniejszać się o 260 łóżek rocznie, a na chirurgii dziecięcej - o 94. To oznacza - jak wyliczył dziennik - że np. na Mazowszu znikną oddziały chirurgii dziecięcej w czterech szpitalach. Średnia liczba łóżek na takich oddziałach to ok. 20-30.

Prognoza dotycząca potrzebnej bazy łóżkowej jaką zawierają mapy została przygotowana dla każdego regionu na podstawie danych o świadczeniach sprawozdawanych do NFZ w roku 2014, danych rejestru podmiotów leczniczych o liczbie łóżek na oddziałach tych jednostek oraz danych GUS dotyczących struktury demograficznej Polski.

Prognozy zostały przeprowadzone w 3 scenariuszach: demograficznym (bazowym) oraz dwóch innych - optymalizującym czas hospitalizacji i optymalizującym strukturę udzielanych świadczeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH