Marcin Czech: AdA zatrzymuje agresywną ekspansję zagranicznych podmiotów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   12-03-2018, 12:27

Marcin Czech: AdA zatrzymuje agresywną ekspansję zagranicznych podmiotów Zdaniem Marcina Czecha, wprowadzone nowelizacją mechanizmy zostały tak skonstruowane, aby w dłuższej perspektywie rozwiązały poruszony problem i zapewniły pacjentom równy dostęp do aptek (fot. archiwum)

Jedno z założeń ustawy „Apteka dla Aptekarza” stanowi przywrócenie dostępności do leków i usług farmaceutycznych na terenach wiejskich - przypomniał wiceminister zdrowia, Marcin Czech, w odpowiedzi na pytanie dotyczące korzyści płynących z AdA.

- Osiągnięciu tego celu ma pomóc wprowadzenie tzw. kryteriów demograficznych i geograficznych określających optymalne miejsce powstawania nowych aptek. Przed wejściem w życie nowych przepisów, pacjenci z terenów wiejskich mieli ów dostęp do leków znacznie utrudniony, zwłaszcza w porównaniu do mieszkańców dużych miast. W związku z powyższym mieszkańcy wsi zmuszeni byli udawać się do aptek znajdujących się w większych miastach, co mogło wiązać się z nawet kilkudziesięciokilometrową, kosztowną podróżą - dodał wiceszef resortu.

W większych aglomeracjach odnotowuje się natomiast dominację aptek sieciowych (w wyniku monopolistycznych praktyk stosowanych przez sieci, liczba aptek na wsi bywa nawet 5-krotnie niższa niż w miastach), liczących na lepiej sytuowanych pacjentów. Również dlatego celem ww. regulacji stała się m.in. ochrona interesów biedniejszej grupy pacjentów, którzy nie mogą pozwolić sobie na dojazdy po leki do dużych miast.

Zdaniem Marcina Czecha, wprowadzone nowelizacją mechanizmy zostały tak skonstruowane, aby w dłuższej perspektywie rozwiązały poruszony problem i zapewniły pacjentom równy dostęp do aptek: -  Dzięki wprowadzonym zmianom, powinno pojawić się więcej nowych aptek na terenach wiejskich i mniejszych miast. Niemniej jednak, nie można spodziewać się owych zmian zrealizowanych w pełni zaledwie po kilku miesiącach od wprowadzenia ustawy. Omawiane założenia, ze względu na specyfikę i zakres działań, zostały przewidziane w perspektywie długofalowej. Pierwsze efekty w tym zakresie ustawodawca przewiduje najwcześniej po roku obowiązywania nowego prawa.

Dodał również, iż przed wejściem w życie ustawy „Apteka dla Aptekarza” widoczne były niekorzystne i nasilające się tendencje zmian na rynku detalicznej sprzedaży produktów leczniczych, wskazujące na coraz większe zaangażowanie podmiotów zagranicznych. Ustawa „Apteka dla Aptekarza” zatrzymuje natomiast agresywną ekspansję zagranicznych podmiotów.

- Ponadto już w chwili obecnej można odnotować, że do tej pory obowiązująca regulacja nie miała wpływu na zmianę cen leków. Potwierdzili to również przedstawiciele PEX Pharma Sequence, a więc firmy monitorującej rynek farmaceutyczny. Obiektywna ocena zmian cen na rynku aptecznym powinna być dokonana również, a może przede wszystkim, z perspektywy pacjenta i realnych kosztów, jakie ponosi przy okienku w aptece. Z danych QuintilesIMS wynika, iż we wrześniu 2017 r. średni wydatek pacjenta na jedno opakowanie produktu (Rx i CH) wzrósł w porównaniu z rokiem ubiegłym zaledwie o 1,2%, przy inflacji na poziomie 2,2% - przytoczył dane wiceminister Czech.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH