Mazowsze: 222 mln zł na nadwykonania

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-12-2017, 15:11

Mazowsze: 222 mln zł na nadwykonania Wiadomo, ile pieniędzy z dodatkowgo budżetu otrzyma mazowiecki Fundusz (fot. archiwum)

Ponad 222 mln zł wypłaci mazowiecki oddział NFZ placówkom medycznym w całym regionie głównie za diagnostykę i leczenie przeprowadzone ponad limit w kontrakcie z Funduszem - poinformował w czwartek (21 grudnia) dyrektor mazowieckiego NFZ Filip Nowak.

Pieniądze pochodzą z budżetu państwa. To rozwiązanie jest możliwie dzięki nowelizacji ustawy okołobudżetowej na ten rok, która weszła w życie w połowie grudnia. Na jej mocy Narodowy Fundusz Zdrowia, co do zasady uzyskujący przychód ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, otrzymał dotację.

- Wartość tych środków przeznaczonych na działanie interwencyjne, mające na celu sfinansowanie większości świadczeń głównie szpitalnych, to jest 1 mld zł dla całej Polski. W tym, dla Mazowsza - 222 mln 649 tys. zł - powiedział dyrektor mazowieckiego NFZ Filip Nowak.

Centrala NFZ zapewniła, że pieniądze do szpitali i przychodni wpłyną w najbliższych dniach, czyli jeszcze przed końcem roku.

Nowak zwrócił uwagę, że dotacja z budżetu przyznana jest województwom w oparciu o rzeczywiste potrzeby.

- Czyli nie algorytmem podziału środków, tak jak zazwyczaj się to odbywa, jeśli chodzi o środki ze składki zdrowotnej, tylko według faktycznych potrzeb, które są odzwierciedlone wartością niesfinansowanych świadczeń. Głównie świadczeń szpitalnych - wyjaśniał.

Szef mazowieckiego NFZ podkreślił, że przyznane środki w pierwszej kolejności zostały skierowane na zawarcie ugód w postępowaniach sądowych. Chodzi o tzw. nadwykonania.

- Część tych środków została przeznaczona także na wybrane zakresy lecznictwa szpitalnego w 2017 r. Są to świadczenia głównie ratujące życie. Świadczenia, na których realizację pacjent nie był w stanie czekać tj. oddział intensywnej terapii, onkologia, udary, świadczenia wysoko specjalistyczne, czy specjalistyczne oddziały dziecięce - dodał.

Jak podkreślił, wartość niesfinansowanych świadczeń w latach 2007-2016 w woj. mazowieckim wynosiła ponad pół miliarda zł.

- To są te świadczenia, których nie byliśmy w stanie sfinansować z planu finansowego w poszczególnych latach poprzez zapłatę za nadwykonania, podnoszenie wartości kontraktu, czy poprzez zawieranie ugód za poprzednie lata - wyjaśniał.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH