MEN: co dalej z kształceniem w tym zawodzie?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MEN/ rynekaptek.pl   23-11-2016, 11:04

MEN: co dalej z kształceniem w tym zawodzie? MEN wyjaśnia wątpliwości dot. kształcenia techników

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że informacje zawarte w piśmie, w którym zgłoszono uwagi do procedowanych projektów ustaw: Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe, nie stanowiły wniosku o utrzymanie kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny.

Od roku szkolnego 2018/2019 w szkołach prowadzących kształcenie w tym zawodzie nie będzie prowadzona rekrutacja kandydatów do klasy pierwszej na semestr pierwszy - przypomina MEN.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi z resortu zdrowia obecnie prowadzone są działania w zakresie przeprowadzenia ponownej analizy w kontekście zapotrzebowania na techników farmaceutycznych na rynku pracy. Decyzja o ewentualnym przywróceniu możliwości kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny zostanie podjęta przez Ministra Zdrowia po zakończeniu tej analizy.

Kształcenie zawodowe w ramach systemu oświaty jest prowadzone w zawodach ujętych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Zmiany dotyczące wygaszenia kształcenia w danym zawodzie lub wprowadzenia nowego zawodu do klasyfikacji zawodów mogą nastąpić wyłącznie na wniosek ministra właściwego dla danego zawodu.

Póki co, zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby, które chciałyby podjąć kształcenie w tym zawodzie muszą rozpocząć naukę najpóźniej w roku szkolnym 2017/2018, ponieważ od roku szkolnego 2018/2019 w szkołach prowadzących kształcenie w tym zawodzie nie będzie prowadzona rekrutacja kandydatów do klasy pierwszej na semestr pierwszy. Osoby, które rozpoczną kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny będą kontynuowały naukę do zakończenia cyklu kształcenia.

Ministerstwo Zdrowia w piśmie do MEN z dnia 26 października 2016 r. wyjaśnia, że załącznik do pisma z dnia 21 września 2016 r., w którym zgłoszono uwagi do procedowanych projektów ustaw: Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, nie stanowił wniosku o utrzymanie kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny. W piśmie tym była zawarta prośba o uwzględnienie specyfiki medycznego kształcenia zawodowego tj. utrzymanie kształcenia w zawodach właściwych dla Ministra Zdrowia w szkołach policealnych.

Biorąc pod uwagę stan prawny, zmiany w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego dokonywane są wyłącznie na wniosek właściwych ministrów, zmiana rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w zakresie przywrócenia możliwości kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny będzie możliwa po otrzymaniu wniosku Ministra Zdrowia w przedmiotowym zakresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH