MEN: wygaszamy kształcenie techników

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   20-01-2017, 08:01

MEN: wygaszamy kształcenie techników MEN przedstawiło projekt rozporządzenia ws. klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego

Techników farmaceutycznych w aptekach pracuje ponad 40 tys., farmaceutów tylko ok. 20 tysięcy. Jeżeli zabraknie techników, to z pewnością pensje farmaceutów – mimo iż już są wysokie - poszybują do niebotycznych rozmiarów - informuje Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek.

"W całkowitej tajemnicy trwają konsultacje w sprawie wygaszenia i wyeliminowania z rynku techników farmaceutycznych. W zupełnej ciszy rozpoczyna się proces powolnej likwidacji tego zawodu. W ten sposób Polska stanie się jedynym w Europie - a może i na świecie - krajem, w którym w aptekach pracować będą tylko farmaceuci" - dodano w komunikacie.

Zgodnie z przedstawionym do konsultacji projektem rozporzadzenia MEN w sprawie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, od roku szkolnego 2018/2019 w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe nie będzie prowadzona rekrutacja kandydatów do klasy pierwszej (na semestr pierwszy), w której realizuje się kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny. Kształcenie w tym zawodzie prowadzi się do zakończenia cyklu kształcenia. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2017 roku.

Szukanie winnego
Izba nie kryje irytacji. "Zaprzestanie kształcenia techników w bardzo krótkim czasie doprowadzi do braków na rynku pracy, zawód jest bardzo sfeminizowany, tysiące kobiet corocznie odchodzi, by zając się rodziną, w tą lukę trafiają młodzi absolwenci. Ich brak w krótkim czasie doprowadzi do sytuacji podobnej, jak w przypadku pielęgniarek. Z tą jednak różnicą, że zlikwidowanego kształcenia nie da się w krótkim czasie przywrócić" - czytamy dalej.

Jak informuje Izba, "głównym orędownikiem zaprzestania kształcenia techników jest korporacja zawodowa farmaceutów".

"Techników w aptekach pracuje ponad 40 tysięcy, farmaceutów tylko ok. 20 tysięcy. Jest więc oczywiste, że jeżeli zabraknie techników, to z pewnością pensje farmaceutów – mimo,  iż już wysokie - poszybują do niebotycznych rozmiarów. Zapewne jest to jeden z powodów dla których  rozpoczyna się likwidacja posiadającego olbrzymie tradycje zawodu "technik farmaceutyczny". Likwidacja nie poparta jakimikolwiek argumentami merytorycznymi" - napisano w komunikacie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH