MF wycofuje projekt ustawy o VAT

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   20-04-2016, 08:11

MF wycofuje projekt ustawy o VAT

Projekt nowelizacji ustawy o VAT przewidujący podniesienie stawki tego podatku na smoczki, czy soczewki inne niż korekcyjne został wycofany. MF sprawdzi, czy jest możliwe pozostawienie części stawek na obecnym poziomie.

Chodzi o przygotowany w MF projekt podwyższający VAT do stawki podstawowej 23 proc. z dotychczasowej stawki 8 proc. m.in. na niektóre wyroby z gumy i soczewki kontaktowe oraz okularowe inne niż korekcyjne. Jest on po konsultacjach, w zeszłym tygodniu miał się nim zająć rząd.

Ministerstwo Finansów wycofało projekt ustawy w tej sprawie i będzie analizować możliwości pozostawienia części stawek na obecnym poziomie - poinformowało MF.

"Zmianę dotyczącą stawki podatku VAT na niektóre towary związane z ochroną zdrowia, na smoczki dla dzieci wymusza na Polsce wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Trybunał stwierdził bowiem, że Polska naruszyła przepisy dyrektywy VAT w związku z utrzymywaniem obniżonej 8 proc. stawki podatku VAT - zamiast stawki podstawowej 23 proc." - czytamy w informacji.

Resort finansów przygotował projekt nowelizacji ustawy o VAT, w myśl której obniżona 8-procentowa stawka tego podatku będzie mogła pozostać tylko w odniesieniu do części produktów gumowych, tzn. do osłonek antykoncepcyjnych (m.in. prezerwatyw) i poduszek pneumatycznych.

Zostanie natomiast podwyższona do 23 proc. np. na smoczki, rozpylacze, kroplomierze i termofory.

Produkty, które nie posiadają statusu wyrobu medycznego, będą podlegały opodatkowaniu podstawową stawką VAT - pisano w uzasadnieniu do projektu.

Analogicznie stawka 8 proc. pozostałaby w odniesieniu do soczewek, które służą do korekcji wzroku, natomiast zostałaby podwyższona do stawki podstawowej 23 proc. w odniesieniu do innych szkieł i soczewek (np. okularów przeciwsłonecznych). Nowela miała wejść w życie od 1 lipca 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH