Mgr.farm: zwiększmy uprawnienia farmaceutów dla dobra pacjenta

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: mgr.farm/ rynekaptek.pl   03-02-2015, 09:16

Mgr.farm: zwiększmy uprawnienia farmaceutów dla dobra pacjenta

Rozszerzenie uprawnień farmaceutów w zakresie możliwości wydawania recept farmaceutycznych to gwarancja zwiększenia bezpieczeństwa i kontroli stosowania produktów leczniczych - informuje portal mgr.farm.

Na całym świecie można zaobserwować tendencję polegającą na zachęcaniu pacjentów do samodzielnego leczenia drobnych dolegliwości. Samoleczenie przedstawiane jest jako sposób na zbyt długie kolejki u lekarzy i rosnące koszty funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej.
 
W imię samoleczenia oraz płynących z niego korzyści dla budżetu państwa i samych pacjentów, nieustannie poszerzany jest więc asortyment leków OTC. Nie chodzi tutaj wyłącznie o mnożenie preparatów paracetamolu czy ibuprofenu, ale udostępnianie zwykłym ludziom kolejnych substancji leczniczych do tej pory dostępnych tylko z przepisu lekarza - zauważa autor.

Tylko w 2014 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych wydał 8 decyzji dotyczących zmiany kategorii dostępność leków z Rp na OTC. Niektóre z nich wzbudziły kontrowersje w środowisku farmaceutów (m.in. fenspiryd i furagina). Prawdziwą burzę medialną wywołała jednak decyzja Komisji Europejskiej, która kierując się ogólnoświatowym trendem zwiększania dostępu do preparatów aptecznych, dokonała zmiany kategorii dostępności octanu uliprystalu – antykoncepcji postkoitalnej, nazywanej też potocznie pigułką "dzień po".

Środowiska lobbujące za samoleczeniem, nie mówią o kosztach leczenia powikłań polekowych będących efektem nadużywania lub niewłaściwego stosowania leków OTC. Przemilczany jest również temat interakcji leków dostępnych bez recepty z produktami leczniczymi przyjmowanymi przez pacjentów przewlekle chorych. Zatrważającym dowodem na szkodliwość zbyt łatwego dostępu do leków OTC są też przypadki nadużywania przez młodzież preparatów zawierających benzydaminę, kodeinę, dekstrometorfan czy pseudoefedrynę, w celach narkotycznych.

Ostatnim frontem racjonalizacji i edukacji pacjentów na temat stosowania i działania leków są pracownicy aptek. Niestety rola farmaceutów w tym kontekście ulega ciągłemu umniejszaniu, głównie przez opiniotwórcze działanie reklamy produktów leczniczych, ale też poszerzający się asortyment leków dostępnych bez recepty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH