Michał Byliniak: absolutny brak wiedzy o systemie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Michał Byliniak/ rynekaptek.pl   09-11-2015, 13:28

Michał Byliniak: absolutny brak wiedzy o systemie

Jako przedstawiciel środowiska aptekarskiego skupiającego przede wszystkim specjalistów, których zadaniem jest dbanie o dobrostan społeczeństwa i ograniczenie negatywnych skutków stosowania leków, z zaskoczeniem zapoznałem się z wystąpieniem Romana Poturalskiego - pisze Michał Byliniak.

To wystąpienie jednoznacznie wskazuje na absolutny brak orientacji w kwestiach systemu ochrony zdrowia i zależności, jakie w tym systemie występują - dodaje Michał Byliniak z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie, odnosząc się do opinii Romana Poturalskiego z Ruchu Kukiza w sprawie funkcjonowania rynku obrotu lekiem.

Podstawą funkcjonowania zawodu farmaceuty i aptek nie jest korzyść finansowa. Tak twierdzić może tylko i wyłącznie laik, który aptekę zna wyłącznie z punktu widzenia osoby z jej usług korzystającej. Podstawową rolą farmaceutów i aptek jest nadzór nad obrotem lekami. Nadzór który ma zagwarantować pacjentom to, że lek który otrzymują jest tym co jest dla niego najlepsze i najbezpieczniejsze. Ma gwarantować jakość leku oraz jego integralność na wszystkich etapach jego dystrybucji - przypomina Michał Byliniak.

Dodaje: - To nie są proste zadania. Wymagają wiedzy, doświadczenia oraz wykształconej postawy etycznej których połączenie daje rękojmię prawidłowego wykonywania odpowiedzialnych zadań w oderwaniu od wpływów biznesowych wywieranych przez osoby które na biznes apteczny patrzą wyłącznie przez pryzmat korzyści finansowych. Wymagają ochrony i godnego wynagrodzenia.

W jego ocenie, laik w materii leków, jakim jest zarówno biznesmen otwierający 10 aptekę, sprzedawca w sklepie, jak i historyk, nie ma i nie może mieć wiedzy wystarczającej do rekomendowania leków i sposobu postępowania z nimi sobie albo innym – tę wiedzę posiada farmaceuta.

Dla przypomnienia – zdobycie tytułu farmaceuty wymaga o wiele więcej niźli tylko umiejętności czytania i obsługi internetu. Tak samo nieuprawnione i niczym nieuzasadnione są tezy wyłączające obrót lekami z systemu opieki zdrowotnej. System dystrybucji jest jednym z podstawowych i kluczowych elementów skutecznego systemu ochrony zdrowia i pamiętać należy, o tym, że niczym nieograniczona dostępność musi przełożyć na niekontrolowane zagrożenie dla pacjentów wynikające z nieprawidłowego stosowania leku i wykładniczy wzrost kosztów leczenia powikłań polekowych – to jest wiedza na poziomie studenta uczelni medycznej i nie podlega dyskusji.  

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH