Mimo sprzeciwu aptekarzy, radni przyjęli harmonogram

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ, tugazeta.pl/ rynekaptek.pl   08-06-2016, 11:27

Mimo sprzeciwu aptekarzy, radni przyjęli harmonogram

Rada Powiatu Wieruszowskiego, pomimo sprzeciwu niektórych aptekarzy, podjęła uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu nocnych godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu wieruszowskiego.

Dyżur w porze nocnej ma trwać od 23.00 do 7.00 - informuje tugazeta.pl.

Zgodnie z przyjętymi ustalenia, apteki mogą pełnić dyżur w porze nocnej w formie dyżuru telefonicznego.

Radni obligują kierowników aptek do umieszczenia w widocznym miejscu informacji o godzinach pracy apteki oraz aktualnym harmonogramie dyżurów wraz z numerami telefonów.

Jak wcześniej informowaliśmy, władze powiatowe zaplanowały opracować nowy grafik nocnych dyżurów aptek, w związku z rezygnacją jednej z aptek z dyżurowania w nocy.

Opinia okręgowej rady aptekarskiej w sprawie harmonogramu była negatywna.

Uchwała radnych może spotkać się teraz z kontrą lokalnych farmaceutów. Dla przypomnienia, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu na rozprawie w 2013 r. stwierdził nieważność uchwały Powiatu Górowskiego.

W sentencji tego wyroku można przeczytać: "Należy również przyznać rację organowi nadzoru, gdy twierdzi, że mimo upoważnienia organu samorządowego jedynie do określenia rozkładu godzin pracy aptek Rada Powiatu Górowskiego przekroczyła delegację ustawową nakładając na kierowników aptek obowiązki nie znajdujące podstawy w przepisie delegującym kompetencję (obowiązek podania do publicznej wiadomości na 1 miesiąc naprzód informacji o pełnionych dyżurach przez apteki w porze nocnej i w święta, poprzez zamieszczenie jej na drzwiach wejściowych wszystkich aptek)".

Zdaniem sądu, uchybia to powszechnie akceptowanej zasadzie, zgodnie z którą jedynym źródłem kreowania obowiązków (ograniczeń) może być ustawa, a akty podustawowe, np. uchwały rady gminy (powiatu) mogą to czynić tylko na podstawie i w zakresie granic ustalonych w upoważnieniu ustawowym. granic ustalonych w upoważnieniu ustawowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH