Minister o ratunkowym dostępie do leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOK/ rynekaptek.pl   09-03-2017, 11:31

Minister o ratunkowym dostępie do leków W ramach ustawy refundacyjnej wprowadzamy ważce dla pacjentów rozwiązanie - tzw. ratunkowy dostęp do technologii lekowych (RDTL) - mówi minister zdrowia

O nowelizacji ustawy refundacyjnej i ustawy o prawach pacjenta oraz tzw. sieci szpitali, mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w trakcie wystąpienia wyemitowanego podczas sesji inaugurującej II Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca 2017 r.).

- W ramach ustawy refundacyjnej wprowadzamy ważce dla pacjentów rozwiązanie - tzw. ratunkowy dostęp do technologii lekowych (RDTL). Kiedyś funkcjonowało podobne narzędzie - tzw. leczenie niestandardowe - ale dziwnym trafem zniknęło z systemu - mówił minister Radziwiłł w wystąpieniu odtworzonym w trakcie sesji inaugurującej II Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2017).

Zaznaczył, że RDTL umożliwi podejmowanie indywidualnych decyzji dotyczących finansowania procedur lekowych dla osób, u których przebieg choroby jest nietypowy.

Dodał, że w Sejmie jest już cały szereg ustaw przyjętych wcześniej przez rząd: - Jedną z nich jest nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Wprowadza ona nową jakość w zakresie uprawnień pacjenta - chodzi o prawo do leczenia bólu - zwracał uwagę Konstanty Radziwiłł.

Przypomniał, że zakończyły się już konsultacje nad projektem założeń do ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta.

Stwierdził, że Polska "wejdzie dzięki tymi rozwiązaniom na drogę, którą od dawna kroczą kraje Europy Zachodniej, gdzie jakość opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjenta to nie tylko wartości etyczne, ale także ważne cechy systemów ochrony zdrowia".

- Planujemy wdrożenie dwóch poziomów mierników jakości - poziom podstawowy oraz drugi, czyli akredytację, który będzie się wiązał z wyższym wynagrodzeniem dla świadczeniodawców, którym ten poziom akredytacyjny uda się osiągnąć - zapowiedział minister zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH