Minister podsumowuje pół roku pracy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   17-05-2016, 14:33

Minister podsumowuje pół roku pracy

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podsumował pierwsze sześć miesięcy swojej pracy w resorcie. Wśród sukcesów wymienił m.in. uchwalenie przez Sejm, przygotowanej przez resort ustawy wprowadzającej bezpłatne leki dla osób po 75 r.ż.

- Pierwsze pół roku minęło pod hasłem naprawy służby zdrowia w Polsce – w tym czasie udało się zrobić bardzo dużo: nie tylko rozpoczęto prace nad głębokimi reformami, lecz także uchwalono zapowiadane projekty - ocenia Konstanty Radziwiłł.

Poza projektem 75+, minister zwraca uwagę na:

- dyrektywę dotyczącą krwiodawstwa – ustawa implementująca dyrektywę do polskich przepisów znajduje się na ostatnim etapie prac parlamentarnych. Przez pół roku udało się przygotować rozwiązania, które wprowadzają nowoczesny system e-krew i wdrażają przepisy unijne;

- dyrektywę tytoniowa – przygotowany przez resort projekt ustawy implementującej został przekazany do Sejmu;

- mapy potrzeb zdrowotnych – zostały przygotowane w terminie. Aby inwestycje w ochronie zdrowia były podejmowane na podstawie rzetelnych analiz opartych na demografii i epidemiologii, Ministerstwo przygotowało tzw. Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ). Będzie on służył do odpowiedniego kierowania środków inwestowanych w rozwój infrastruktury. Obecnie jest testowany;

- informatyzację ochrony zdrowia – to jeden z priorytetów kierownictwa resortu. Obecnie trwają prace nad rozliczeniem środków europejskich przeznaczonych na to przedsięwzięcie – został rozpisany nowy harmonogram wdrożeń;

- zwiększenie miejsc na uczelniach medycznych – od roku akademickiego 2016/2017 na uczelniach medycznych będzie studiowało o ok. 20% więcej studentów, powróci także staż podyplomowy. Projekt jest już gotowy, niebawem trafi pod obrady rządu.

Minister poinformował, że w ciągu 6 miesięcy wydał 33 rozporządzenia wykonawcze (w tym 15 zaległych).  Kilkanaście kolejnych znajduje się w konsultacjach i uzgodnieniach lub na ostatnim etapie prac. Przypomniał również o tym, że w ubiegłym roku – po raz pierwszy od dawna – udało się w terminie podpisać umowy z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej.

Szef resortu zdrowia poinformował, że w harmonogramie prac legislacyjnych Ministerstwa na 2016 r. znajduje się ok 35 ustaw, nad którymi już trwają bądź rozpoczynają się prace.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH