Minister podsumowuje pół roku pracy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   17-05-2016, 14:33

Minister podsumowuje pół roku pracy

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podsumował pierwsze sześć miesięcy swojej pracy w resorcie. Wśród sukcesów wymienił m.in. uchwalenie przez Sejm, przygotowanej przez resort ustawy wprowadzającej bezpłatne leki dla osób po 75 r.ż.

- Pierwsze pół roku minęło pod hasłem naprawy służby zdrowia w Polsce – w tym czasie udało się zrobić bardzo dużo: nie tylko rozpoczęto prace nad głębokimi reformami, lecz także uchwalono zapowiadane projekty - ocenia Konstanty Radziwiłł.

Poza projektem 75+, minister zwraca uwagę na:

- dyrektywę dotyczącą krwiodawstwa – ustawa implementująca dyrektywę do polskich przepisów znajduje się na ostatnim etapie prac parlamentarnych. Przez pół roku udało się przygotować rozwiązania, które wprowadzają nowoczesny system e-krew i wdrażają przepisy unijne;

- dyrektywę tytoniowa – przygotowany przez resort projekt ustawy implementującej został przekazany do Sejmu;

- mapy potrzeb zdrowotnych – zostały przygotowane w terminie. Aby inwestycje w ochronie zdrowia były podejmowane na podstawie rzetelnych analiz opartych na demografii i epidemiologii, Ministerstwo przygotowało tzw. Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ). Będzie on służył do odpowiedniego kierowania środków inwestowanych w rozwój infrastruktury. Obecnie jest testowany;

- informatyzację ochrony zdrowia – to jeden z priorytetów kierownictwa resortu. Obecnie trwają prace nad rozliczeniem środków europejskich przeznaczonych na to przedsięwzięcie – został rozpisany nowy harmonogram wdrożeń;

- zwiększenie miejsc na uczelniach medycznych – od roku akademickiego 2016/2017 na uczelniach medycznych będzie studiowało o ok. 20% więcej studentów, powróci także staż podyplomowy. Projekt jest już gotowy, niebawem trafi pod obrady rządu.

Minister poinformował, że w ciągu 6 miesięcy wydał 33 rozporządzenia wykonawcze (w tym 15 zaległych).  Kilkanaście kolejnych znajduje się w konsultacjach i uzgodnieniach lub na ostatnim etapie prac. Przypomniał również o tym, że w ubiegłym roku – po raz pierwszy od dawna – udało się w terminie podpisać umowy z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej.

Szef resortu zdrowia poinformował, że w harmonogramie prac legislacyjnych Ministerstwa na 2016 r. znajduje się ok 35 ustaw, nad którymi już trwają bądź rozpoczynają się prace.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH