Minister potwierdza: będzie druga lista refundacyjna dla seniorów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   02-12-2015, 08:17

Minister potwierdza: będzie druga lista refundacyjna dla seniorów Minister zapowiada działania swojego resortu

Jednym z najważniejszych wyzwań przed jakim stoi resort zdrowia jest dokończenie procesu informatyzacji służby zdrowia i jak najszybsze wcielenie w życie projektu dotyczącego darmowych leków dla seniorów - uznał Konstanty Radziwiłł.

1 grudnia w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia minister Konstanty Radziwiłł przedstawił kierunki działań resortu na najbliższe 4 lata. Zapewniał, że zapowiadane zmiany przepisów mają odbywać się w oparciu o dialog społeczny.

Minister przyznał, że przejmując resort po swoich poprzednikach dostał olbrzymie wyzwanie związane z koniecznością informatyzacji służby zdrowia. Jak podkreślał, projekty takie jak elektroniczne konto pacjenta czy e-recepta, są obecnie ratowane, bo faktycznie poprzednicy zrobili w tej sprawie niewiele. To zaś grozi utratą przyznanego na te cele dofinansowania. - Robimy wszystko, by z tego wyjść z twarzą - zaznaczał minister zdrowia.

- Musimy też podjąć olbrzymi wysiłek, jakim jest faktyczne przygotowanie map potrzeb zdrowotnych, które jak wiadomo są potrzebne w procesie kontraktowania, a także stanowią warunek uzyskania różnych środków finansowych. To, co dziś mamy to jedynie prawie zrealizowaną mapę w onkologii, na finiszu są też prace w kardiologii. Liczymy, że na pozostałe uda nam się pozyskać dofinansowanie unijne i też niedługo będziemy o nich mogli mówić - stwierdził Radziwiłł.

Minister zapowiedział też, że planuje przesunąć kontraktowanie świadczeń zdrowotnych z połowy przyszłego roku na kolejny rok.

Co do planów na najbliższe 4 lata, minister zaznaczył, że w resorcie kończą się prace nad projektem zapowiadanym w expose premier Beaty Szydło dotyczącym bezpłatnych leków dla osób w wieku 75+.- Zgodnie z zapowiedzią będzie on realizowany jako jeden z pierwszych. Mogę powiedzieć, że jest to projekt trudny, bo wiemy, że mamy dużą populację osób, które nie radzą sobie z wykupem leków i musimy im pomóc. To nie jest rozdawnictwo. Wiemy, że to będzie kosztowało - komentował.

Jak wyjaśniał, obok publikowanych przez resort list leków refundowanych, pojawia się druga listy dedykowana seniorom. Na tej liście będą systematycznie wprowadzane kolejne bezpłatne leki. - Zaczniemy od leków tanich i dedykowanych osobom starszym i będziemy starać się niwelować wszelkie ryzyko nadużyć w tej materii - podkreślał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH