Minister Szumowski: to będzie kodeks praw ciężarnej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-03-2018, 08:03

Minister Szumowski: to będzie kodeks praw ciężarnej Standardy medyczne opieki okołoporodowej obowiązują do wydania nowego rozporządzenia, maksymalnie do końca 2018 r. (Fot. Archiwum)

Na mocy nowelizacji ustawy o działalności leczniczej minister zdrowia ma nie określać standardów postępowania medycznego, lecz standardy organizacyjne opieki zdrowotnej w czasie ciąży, porodu i połogu oraz organizację opieki nad noworodkiem - tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.

Wprowadzając tę zmianę, resort wyjaśniał, że standardy jako schematy postępowania opracowane na podstawie aktualnej wiedzy medycznej stanowią bardzo ważne wskazówki w codziennej praktyce lekarskiej, ale nie powinny być bezwzględnie obowiązującymi przepisami, ponieważ odnoszą się do sytuacji przeciętnych, najczęściej występujących w medycynie. MZ postanowiło określić ramy organizacyjne.

- Standardy okołoporodowe to taki kodeks dla osoby ciężarnej, jakie ma prawa. Ministerstwo nie powinno mówić, jak leczyć, my musimy powiedzieć, co się należy kobiecie ciężarnej - powiedział szef MZ w radiowej Trójce.

Jak wyliczał, chodzi m.in. o określenie: kiedy i jakie badania się należą, kiedy powinien nastąpić kontakt z położną przed porodem, że kobieta musi mieć informację o sposobie leczenia bólu w danym miejscu, czy może poradzić się w sprawie laktacji, kiedy położna powinna przyjść z wizytą po porodzie. - To są także np. regulacje, jak zapewnić kobiecie intymność i co zrobić w sytuacji trudnej ciąży i dziecka, które jest chore - wskazał minister.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała w poniedziałek, że do końca marca resort zdrowia chce przedstawić projekt dotyczący standardów organizacji opieki okołoporodowej.

- Zdecydowano o określeniu standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej, ponieważ do MZ docierały sygnały, że jest wiele do zrobienia w tej kwestii. Towarzystwa naukowe określały standardy medyczne, ale kwestie organizacyjne nie do końca były traktowane we właściwy sposób - powiedziała.

Standardy medyczne opieki okołoporodowej obowiązują do wydania nowego rozporządzenia, maksymalnie do końca 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH