Minister wysłuchał i czeka na projekty

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: czestochowa.oia.org.pl/ rynekaptek.pl   27-07-2015, 11:08

Minister wysłuchał i czeka na projekty Spotkanie w resorcie zdrowia

Sytuacja na rynku aptek i najważniejsze problemy związane z wykonywaniem zawodu farmaceuty były głównym tematem spotkania ministra zdrowia prof. Mariana Zembali z przedstawicielami Naczelnej Izby Aptekarskiej.

W rozmowach w Ministerstwie Zdrowia 22 lipca 2015 r. uczestniczyli: podsekretarz stanu Igor Radziewicz-Winnicki i dyrektor Biura Ministra Zdrowia Danuta Michalczak. Samorząd aptekarski reprezentowali między innymi: prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej dr Grzegorz Kucharewicz oraz wiceprezesi NRA Alina Fornal i dr Marek Jędrzejczak.

Prezes NRA pogratulował prof. Marianowi Zembali objęcia stanowiska Ministra Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie zwrócił się do niego z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemów dotykających aptekarzy.

Przedstawiciele NIA uzasadnili potrzebę głębokiej reformy systemu usług farmaceutycznych: stworzenie systemu opieki farmaceutycznej,  wprowadzenie do porządku prawnego zasady „apteka dla aptekarza lub spółki aptekarzy”, wprowadzenie kryteriów demograficznych i geograficznych (liczba mieszkańców przypadająca na jedną aptekę i odległości między aptekami) przy wydawaniu zezwoleń na prowadzenie apteki.

Prezes NRA wskazał, że jednym z najważniejszych problemów jest zagwarantowanie wszystkim aptekom i pacjentom stałego i równego dostępu do leków ratujących zdrowie i życie, które są w Polsce reglamentowane. Podkreślił, że tzw. ustawa antywywozowa nie spełnia oczekiwań samorządu aptekarskiego.

Przedstawiciele samorządu aptekarskiego poinformowali ministra zdrowia, że ze względu na ważny interes państwa należy zdecydowanie przeciwdziałać monopolizacji rynku detalicznego i hurtowego leków.

Minister zdrowia poprosił przedstawicieli samorządu aptekarskiego o przygotowanie założeń dotyczących opracowania mapy potrzeb usług farmaceutycznych, a także przedstawienie najważniejszych regulacji, które mają się znaleźć w opracowywanym przez NIA projekcie ustawy scalającej w jednym akcie prawnym wszystkie przepisy, które dotyczą wykonywania zawodu farmaceuty.

Śląska Izba Aptekarska przedstawiła resortowi „Koncepcję wprowadzenia opieki farmaceutycznej refundowanej w Polsce", co spotkało się z ostrą reakcją szefa NRA.

Więcej: http://www.czestochowa.oia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH