Minister zdrowia o 6% PKB na zdrowie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   20-12-2017, 14:27

Minister zdrowia o 6% PKB na zdrowie Zdaniem Radziwiłła, 6% PKB to także odpowiedź na niskie płace w służbie zdrowia (fot. archiwum)

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wraz z wicewojewodą łódzkim Karolem Młynarczykiem oraz dyrektorem łódzkiego OW NFZ Arturem Olesińskim mówił w Łodzi o finansowaniu służby zdrowia w kontekście systematycznego wzrostu nakładów do poziomu 6% PKB.

Minister rozpoczął w ten sposób szerokie konsultacje w tym zakresie: - Szukamy konkretnych rozwiązań, działamy. Dlatego dzisiaj mamy ustawę, która zakłada wzrost publicznych nakładów na służbę zdrowia do 6% PKB w 2025 roku. Ta ustawa rozwiąże liczne problemy w całym kraju. Dzisiaj rozpoczynamy szeroką akcję konsultacyjną. W ten sposób wspólnie wypracujemy, na co przeznaczyć dodatkowe środki - mówił w czasie spotkania w Łodzi (20 grudnia).

- Zaczęliśmy od działań naprawczych, uszczelniliśmy system. Już wprowadziliśmy m.in. system IOWISZ do oceny inwestycji w służbie zdrowia i nowe kryteria w konkursach NFZ. Po tych działaniach sanacyjnych do systemu można wprowadzić dodatkowe środki – 6% PKB. Zadbaliśmy o poprawę efektywności i o wzrost finansowania – dodał minister.

Przypomniał, że w ramach ustawy 6% PKB na zdrowie do systemu trafi dodatkowo ponad 500 mld zł: - Spójrzmy na realne kwoty – te 6% PKB, o których my mówimy, to ponad 547 miliardów więcej na zdrowie w ciągu dekady. Więcej w stosunku do tego, co dajemy już dzisiaj – kontynuował minister.

Zdaniem Radziwiłła, 6% PKB to także odpowiedź na niskie płace w służbie zdrowia: - Najpierw przyjęliśmy ustawę o najniższych wynagrodzeniach w służbie zdrowia, a w tym momencie dajemy 6% PKB na służbę zdrowia. To pakietowe rozwiązanie. Te 6% to gwarancja lepszych zarobków w kolejnych latach dla wszystkich pracowników medycznych.

Więcej: http://www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH