Minister Zdrowia zlekceważył partnerów społecznych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IB/ rynekaptek.pl   03-11-2015, 09:24

Minister Zdrowia zlekceważył partnerów społecznych Jedna z ostatnich decyzji prof. Mariana Zembali pozostawi po nim złe wspomnienie

Odchodzący ze stanowiska ministra zdrowia, prof. Marian Zembala, arbitralnie, w pośpiechu i bez zasięgania opinii zainteresowanych podmiotów, podjął decyzję o podziale Centrum Onkologii. Są protesty pracowników.

Rada Ministrów przedstawiła 29 października do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie podziału Centrum Onkologii - Instytutu z siedzibą w Warszawie i utworzenia Śląskiego Centrum Onkologii z komórek organizacyjnych CO-I w Gliwicach. Podział ma nastąpić już od 6 listopada br. Czasu na konsultacje, zakończone w poniedziałek (2 listopada) w godzinach porannych, praktycznie nie było.

Urszula Michalska, przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej (FZZPOZiPS) nie ukrywa oburzenia procesem legislacyjnym:

- Przekazując projekt do konsultacji społecznych w piątek poprzedzający świąteczny weekend (projekt dotarł do organizacji 30 października) i dając możliwość odniesienia się do zawartych w nim propozycji do najbliższego poniedziałku rano, wyklucza się możliwość wypowiedzenia się partnerów zewnętrznych.

Na błyskawiczny proces konsultacji zwracają także uwagę pracownicy CO-I w Warszawie, w tym członkowie Rady Naukowej, którzy krytycznie odnieśli się w toku konsultacji do projektu rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego podziału Instytutu.

Za podziałem opowiadają się pracownicy CO-I w Gliwicach, na co wskazuje uchwała nr 14 z 26 czerwca 2012 roku, popierającą projekt wydzielenia Oddziału w Gliwicach. Jednak w ostatnim czasie nie odbyło się posiedzenie Rady Naukowej CO-I ani nie zostało zwołane Prezydium Rady Naukowej CO-I w sprawie podziału Centrum oraz utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii.

Ze względu na narzucone szybkie tempo konsultacji, pod uwagami do obecnego projektu rozporządzenia podpisały się te osoby, które "były osiągalne na miejscu, w Instytucie".

Krótki czas, jaki wyznaczono na zaopiniowanie projektu, budzi również zastrzeżenia OPZZ i komisji zakładowej NSZZ Solidarność w CO-I, które w stanowisku zaprezentowanym w poniedziałek krytycznie oceniły sposób procedowania nad rozporządzeniem ws. podziału Instytutu.

W liście wystosowanym do ministra zdrowia Mariana Zembali OPZZ wyraziło oburzenie wobec formy i trybu konsultacji, które - w przekonaniu związkowców - oznaczają lekceważenie partnerów społecznych i pokazują pozorność całego procesu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH