Ministerstwo Rozwoju: jak otworzyć aptekę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: biznes.gov.pl/ rynekaptek.pl   06-03-2017, 11:08

Ministerstwo Rozwoju: jak otworzyć aptekę Kierownikiem apteki może być farmaceuta, który ma co najmniej 5-letni staż pracy w aptece

Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy Ministerstwa Rozwoju zaktualizował dane dotyczące zasad uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Trzeba pamiętać o zakazie koncentracji przekraczającej próg 1% aptek - przypomina MR.

Aby ubiegać się o zezwolenie trzeba być przedsiębiorcą. Aptekę można prowadzić w każdej formie działalności. Do wyboru jest: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, sp. z o.o. oraz spółka akcyjna.

- Trzeba jednak pamiętać o zakazie koncentracji przekraczającej próg 1% aptek otwieranych w danym w województwie. Próg ten obowiązuje przedsiębiorcę działającego indywidualnie, jak również w ramach grupy kapitałowej - przypomina Ministerstwo Rozwoju.

Kierownikiem apteki może być farmaceuta, który ma co najmniej 5-letni staż pracy w aptece lub 3-letni staż pracy w aptece, w przypadku gdy posiada specjalizację z zakresu farmacji aptecznej.

Podstawowa powierzchnia apteki ogólnodostępnej nie może być mniejsza niż 80 mkw. Wyjątek stanowią apteki ogólnodostępne zlokalizowane w miejscowościach do 1,5 tys. mieszkańców oraz na terenach wiejskich gdzie dopuszcza się by powierzchnia podstawowa wynosiła 60 mkw. Do powierzchni podstawowej apteki dochodzą pomieszczenia pomocnicze, dlatego lokal przeznaczony na aptekę powinien posiadać około 100 mkw.

Ponadto lokal apteczny powinien spełniać ogólne normy sanitarno-higieniczne, przeciwpożarowe oraz BHP odpowiadające wymaganiom określonym dla budynku użyteczności publicznej. Aptekę ogólnodostępną możesz prowadzić w odrębnym budynku, lub w części innego obiektu, pod warunkiem, że będzie ona wydzielona od innych lokali w tym obiekcie i od innej formy działalności.

Wniosek należy złożyć elektronicznie do wojewódzkiego inspektoratu farmaceutycznego właściwego ze względu na położenie apteki. Dokumenty:

Wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki

Oświadczenie, w którym wymienione będą wszystkie podmioty będące członkami grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, której członkiem jest wnioskodawca

Oświadczenie, w którym wymienione będą wszystkie podmioty kontrolowane przez wnioskodawcę w sposób bezpośredni lub pośredni, w szczególności podmioty zależne w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH