Mniejsza sprzedaż leków; w aptekach mówią o stratach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/rynekaptek.pl   27-03-2012, 13:55

Po pierwszych trzech miesiącach zauważalny jest wpływ skutków ustawy refundacyjnej na sprzedaż leków na rynku aptecznym. Obroty aptek zmalały.

- Szacunkowy spadek całkowitego obrotu na rynku aptecznym w 2012 roku może wynieść nawet 4-5% - prognozuje firma analityczna PharmaExpert.

Jednym z powodów spadków sprzedaży były zapasy leków zrobione przez pacjentów pod koniec 2011 roku. Nabywaniu leków po nowym roku nie sprzyjał tzw. protest pieczątkowy.

Nadal lekarze, z obawy przed potencjalnym żądaniem zwrotu refundacji przez NFZ, są ostrożni w przepisywaniu leków refundowanych. Od nowego roku nie przepisują m.in. leków ze zniżką, jeśli byłyby stosowane poza wskazaniami rejestracyjnymi. Dotyczy to na przykład antybiotyków.

Mniejsze obroty przekładają się na sytuację finansową aptek. Negatywnie na ich funkcjonowanie wpływa także spadek marży. Według wstępnych danych z aptek z obszaru Śląskiej Izby Aptekarskiej, zmiany na listach leków refundowanych w 2012 roku spowodowały straty wynoszące nawet do 15 procent obrotów apteki. Ich marże spadły w pierwszym kwartale od 2 do 5 procent.

Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało, że po pierwszym półroczu zostanie dokonane podsumowanie działania ustawy refundacyjnej i podjęte zostaną rozmowy z aptekarzami w sprawie podwyższenia marż aptecznych i zmiany sposobu ich naliczania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH