Mołdawia bliżej UE w obszarze lekowym

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   27-05-2016, 09:43

Mołdawia bliżej UE w obszarze lekowym

Mołdawia przygotowuje się do wejścia do Unii Europejskiej. Wiąże się to również z przygotowaniem się do wdrożenia europejskich wytycznych dotyczących dopuszczania do obrotu i dystrybucji leków.

W ramach polsko – litewskiego projektu współpracy bliźniaczej „Wzmacnianie Mołdawskiej Agencji ds. Leków i Wyrobów Medycznych jako agencji regulacyjnej w obszarze leków, wyrobów medycznych i działalności farmaceutycznej”, w dniach 17-19 maja, w siedzibie mołdawskiej Agencji Leków i Wyrobów Medycznych(MMDA) w Kiszyniowie odbyło się spotkanie partnerów projektu.

Celem trzydniowych rozmów było możliwie najlepsze przygotowanie zakresu merytorycznego projektu odpowiadającego zarówno potrzebom strony mołdawskiej, jak też wykorzystującego wiedzę i doświadczenie ekspertów z Polski i Litwy.

Po przekazaniu zgromadzonym przez przedstawicieli Delegatury Unii Europejskiej w Mołdawii zasad prowadzenia projektu twinningowego, przyszli beneficjenci z MMDA przedstawili aktualny stan prawny, proceduralny i statystyki z takich obszarów jak: dopuszczanie do obrotu, refundacja i określanie cen produktów leczniczych, przetargi na produkty lecznicze, wyroby medyczne, monitorowanie bezpieczeństwa farmakoterapii, badania kliniczne, inspekcje: GMP, GDP, GCP, GVP, laboratoria kontroli jakości i reklama produktów leczniczych.

Ważnym elementem tych wystąpień była dyskusja nad praktycznym zakresem i możliwościami włączenia niezbędnych zagadnień merytorycznych do projektu oraz zapewnienia osiągnięcia zakładanych celów.

Zorganizowano też spotkanie z Ministrem Zdrowia, Ruxandy Glavan, która podkreśliła swoje poparcie dla projektu na rzecz Agencji Leków i Wyrobów Medycznych.

Kolejne spotkanie, tym razem już zamykające proces przygotowania wstępnego projektu umowy współpracy bliźniaczej, zaplanowane jest na pierwszą połowę czerwca.

 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH