Mołdawia bliżej UE w obszarze lekowym

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   27-05-2016, 09:43

Mołdawia bliżej UE w obszarze lekowym

Mołdawia przygotowuje się do wejścia do Unii Europejskiej. Wiąże się to również z przygotowaniem się do wdrożenia europejskich wytycznych dotyczących dopuszczania do obrotu i dystrybucji leków.

W ramach polsko – litewskiego projektu współpracy bliźniaczej „Wzmacnianie Mołdawskiej Agencji ds. Leków i Wyrobów Medycznych jako agencji regulacyjnej w obszarze leków, wyrobów medycznych i działalności farmaceutycznej”, w dniach 17-19 maja, w siedzibie mołdawskiej Agencji Leków i Wyrobów Medycznych(MMDA) w Kiszyniowie odbyło się spotkanie partnerów projektu.

Celem trzydniowych rozmów było możliwie najlepsze przygotowanie zakresu merytorycznego projektu odpowiadającego zarówno potrzebom strony mołdawskiej, jak też wykorzystującego wiedzę i doświadczenie ekspertów z Polski i Litwy.

Po przekazaniu zgromadzonym przez przedstawicieli Delegatury Unii Europejskiej w Mołdawii zasad prowadzenia projektu twinningowego, przyszli beneficjenci z MMDA przedstawili aktualny stan prawny, proceduralny i statystyki z takich obszarów jak: dopuszczanie do obrotu, refundacja i określanie cen produktów leczniczych, przetargi na produkty lecznicze, wyroby medyczne, monitorowanie bezpieczeństwa farmakoterapii, badania kliniczne, inspekcje: GMP, GDP, GCP, GVP, laboratoria kontroli jakości i reklama produktów leczniczych.

Ważnym elementem tych wystąpień była dyskusja nad praktycznym zakresem i możliwościami włączenia niezbędnych zagadnień merytorycznych do projektu oraz zapewnienia osiągnięcia zakładanych celów.

Zorganizowano też spotkanie z Ministrem Zdrowia, Ruxandy Glavan, która podkreśliła swoje poparcie dla projektu na rzecz Agencji Leków i Wyrobów Medycznych.

Kolejne spotkanie, tym razem już zamykające proces przygotowania wstępnego projektu umowy współpracy bliźniaczej, zaplanowane jest na pierwszą połowę czerwca.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH