Moratorium czy poselski projekt?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   25-01-2017, 16:11

Moratorium czy poselski projekt?

Źle się dzieje, że poselski projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego został dzisiaj odrzucony w komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji. On wpisuje się w zmiany w ustawie Pf - mówi wiceminister Krzysztof Łanda.

- Na Węgrzech zostało wprowadzone moratorium na otwieranie nowych aptek - przypomniał wiceminister podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Rozwoju na temat rozpatrzenia informacji o przewidywanych skutkach proponowanych rozwiązań w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne (druk nr 1126) dla rynku aptecznego.

- Gdybym miał na szali położyć projekt moratorium i ten odrzucony projekt poselski, to moratorium jest "cięższym" rozwiązaniem - dodał dr Łanda.

Ocenił, że zamrożenie obecnego status quo na rynku aptek, jeśli chodzi o podział między apteki sieciowe i indywidualne, jest niezbędnym do dalszego procedowania dużej nowelizacji prawa farmaceutycznego, która potrwa nawet do 9 miesięcy.

- W trakcie procedowania noweli przez tak wiele miesięcy, będzie dochodziło do wielu "dostosowań" się do rynku i do zapisów, które jeszcze nie wejdą w życie. Będzie również dochodziło do bardzo wielu nieprawidłowości - mówił wiceminister.

- Minister zdrowia stoi na stanowisku, że zamrożenie status quo jest korzystne dla tego rynku. Apteki sieciowe mają ok. 30-40 proc. rynku. I dobrze. Ale gdyby doszło do przejęcia całego rynku przez apteki sieciowe, to prawdopodobnie doszłoby do dyktowania marż czy cen ministerstwu zdrowia - mówił Ładna.

Dodał: - Ale z drugiej strony, gdyby doszło do dominacji aptek indywidualnych, to mielibyśmy różne zjawiska korporacyjne z tym związane, które obserwujemy w niektórych krajach.

Jak przypomniał przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju, odrzucenie przez posłów projektu do dalszego procedowania w komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji nie zamyka drogi do prac nad nim. Odbędzie się głosowaniem nad projektem na posiedzeniu plenarnym: - Projekt może wrócić do komisji. Takie przypadki już się zdarzały.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH