MSOON: pieniędzy wystarcza tylko na wyroby złej jakości

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MSOON/rynekaptek.pl   02-03-2017, 15:03

MSOON: pieniędzy wystarcza tylko na wyroby złej jakości Zdaniem eksperta, niski pozom finansowania wpływa też na niską jakość części wyrobów medycznych, takich jak np. wózki inwalidzkie

W 2015 roku wydano w Polsce na wyroby medyczne tylko 880 mln złotych, czyli ok. 198 mln euro, a to mniej więcej tyle ile wydano na ten cel na Słowacji, gdzie liczba mieszkańców jest kilkukrotnie mniejsza - wskazują przedstawiciele MSOON.

Przedstawiciele Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych oceniają, że poziom finansowania wyrobów medycznych w Polsce jest bardzo niski, mimo, że blisko 5 mln osób korzysta z takiego sprzętu w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności.

W 2015 roku wydano w Polsce na wyroby medyczne na zlecenie tylko 880 mln złotych, czyli ok. 198 mln euro, a to mniej więcej tyle ile wydano na ten cel na Słowacji (192 mln euro), czy Węgrzech (166 mln euro), gdzie liczba mieszkańców jest kilkukrotnie mniejsza. Dla dalszego porównania w 2013 roku w Czechach, kraju prawie czterokrotnie mniejszym od Polski na zaopatrzenie pacjentów w wyroby medyczne przeznaczono ponad 4,5 miliarda zł.

Od ponad 20 lat środowiska osób niepełnosprawnych walczą o właściwą ocenę potrzeb, a tym samym finansowanie wyrobów medycznych.

- Od lat staramy się uzmysławiać kolejnym rządom, że bardzo niski poziom finansowania wyrobów medycznych jest podstawową przyczyną bardzo niskiego poziomu jakości życia Polaków. Kryteria ilościowe oraz cenowe dla wielu z tych wyrobów są na żenująco niskim poziomie. Co z tego, że w ramach refundacji można nabyć np. wysokiej jakości pieluchomajtki, skoro limit refundacyjny wynosi zaledwie 60 sztuk miesięcznie, czyli 2 sz. na dobę.

U naszych południowych sąsiadów limity na te same wyroby zaczyna się od 120 szt. miesięcznie. Z kolei limit cenowy (niezmieniany od 1999 roku) gwarantuje refundacje na poziomie jedynie 40-50 proc. ceny - podkreśla Józef Góralczyk z Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

W opinii Józefa Góralczyka tak niski pozom finansowania wpływa również na niską jakość części wyrobów, takich jak protezy czy wózki inwalidzkie, ponieważ za te środki, które przeznacza się na ten cel w Polsce można kupić jedynie wyroby złej jakości.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH