MZ: 5% wniosków refundacyjnych czeka na rozpatrzenie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   26-11-2015, 09:37

MZ: 5% wniosków refundacyjnych czeka na rozpatrzenie Nowe kierownictwo resortu zdrowia zajmie się pozostałymi wnioskami refundacyjnymi

Nowe kierownictwo resortu zdrowia podejmie w najbliższym czasie stanowisko w sprawie wniosków refundacyjnych, wobec których nie wydano jeszcze decyzji. Obecnie zapoznaje się z dokumentacją prowadzonych postępowań – informuje resort zdrowia.

Negocjacje cenowe z Komisją Ekonomiczną jak zawsze przyprawiają firmy o zawrót głowy. Nie inaczej jest tym razem. Producenci od kilku miesięcy informują o perturbacjach związanych z procesem odnawiania decyzji refundacyjnych.

Ostatnie decyzje o objęciu refundacją leków zostały podjęte na okres 2 lat i wygasały 31 grudnia 2015 r. Jeśli obecnie refundowane leki miały pozostać na wykazach po 1 stycznia 2016 roku, podmioty odpowiedzialne musiały ponownie złożyć wnioski o objęcie ich produktów refundacją i na nowo negocjować ceny urzędowe tych leków.

Presja na ceny
Już w sierpniu br. firmy informowały o pewnych problemach pojawiających się podczas negocjacji cenowych z Komisją Ekonomiczną. Na początku wyrażały zaniepokojenie przewlekłością procesu negocjacyjnego i wyrażały obawy czy resort zdąży wydać decyzje refundacyjne dla wszystkich wniosków. Negocjacje przedłużały się m.in. z powodu presji Komisji na dalsze obniżki cen leków.

W październiku br. firmy otrzymały pisma, w których ministerstwo zdrowia poinformowało wnioskodawców o przysługującym im prawie wglądu w akta sprawy. Z dotychczasowej praktyki taka informacja oznaczała, że Minister Zdrowia zamierza wydać decyzję o odmowie refundacji danego produktu. Dodatkowo w pismach zawarta była też informacja, że podmioty mogą „wypowiedzieć się ostatecznie i złożyć propozycję”.

Firmy uznały to za niewykonalne. Argumentowały, że wnioskodawca - nie znając uzasadnienia Komisji Ekonomicznej dla braku rekomendacji, nie jest w stanie przedstawić satysfakcjonującego i możliwego do zaakceptowania stanowiska.

- Nie mamy odpowiedniej informacji zwrotnej, dlaczego propozycja firmy nie znalazła uznania w oczach Komisji Ekonomicznej i czym kierowała się Komisja odrzucając daną cenę jako „nieodpowiednią”. Ponadto cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem oceny wniosku – uważa Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska.

Stan na dziś
Obecnie – jak informuje nas resort zdrowia - w ramach procedury odnawiania decyzji refundacyjnych negocjacje z firmami farmaceutycznymi zostały zakończone.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH