MZ: analizujemy projekty ustaw o bezpłatnych lekach dla seniorów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   23-07-2015, 09:03

MZ: analizujemy projekty ustaw o bezpłatnych lekach dla seniorów Bezpłatne leki dla seniorów? Są takie plany

Ministerstwo Zdrowia znowu wyjaśnia "nieścisłe informacje" na temat "rzekomego utrudniania seniorom dostępu do darmowych leków. Chodzi o propozycje senatora Jana Rulewskiego.

MZ polemizuje z artykułem „Minister nie chce dla emerytów lekarstw za darmo” opublikowanym w „Fakcie”. Medium informowało, że resort zdrowia nie zamierza zająć się "projektem ustawy" autorstwa senatora Jana Rulewskiego, zgodnie z którym samotni seniorzy z niskimi dochodami dostawaliby od państwa leki za darmo.

Jeszcze tego samego dnia, co publikacja w Fakcie, na stronie MZ ukazało się wyjaśnienie: 

"Zgodnie z prawem rząd ma obowiązek przedstawiać stanowisko wobec oficjalnych pozarządowych projektów ustaw. Projekt senatora Jana Rulewskiego, przywołany w artykule, nie został przekazany Ministerstwu Zdrowia w takiej formie. Dokument ten nie jest przedmiotem prac Sejmu (nie jest drukiem sejmowym), więc teza o jego „blokowaniu” jest błędna, a zarzuty – nieprawdziwe".

"Obecnie Ministerstwo analizuje dwa projekty: poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 3200) oraz analogiczny projekt senacki (druk nr 555). Rozwiązania zawarte w tych dokumentach są tożsame z propozycjami senatora Rulewskiego (w kwestii darmowych leków dla osób po 75 roku życia, które otrzymują najniższą emeryturę)".

Wstępne szacunki skutków finansowych obu projektów przewidują wzrost wydatków NFZ o ok. 230 mln zł rocznie, a nie – o 50 mln zł, jak twierdzi „Fakt”.

"Podtrzymujemy stanowisko przedstawione przez wiceministra Igora Radziewicza-Winnickiego: „polscy pacjenci, także emeryci, mogą, i nawet powinni, korzystać z tańszych zamienników. Osoba przewlekle chora, płacąc za lek z własnej kieszeni więcej niż 10 zł, powinna wiedzieć, że przepłaca. (…) Często lekarze przepisują starszym ludziom drogie leki, nawet ich o tym nie informując. Tymczasem ten sam preparat pod inną nazwą można kupić taniej" - dodaje resort zdrowia.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH