MZ: co najmniej 51 proc. udziałów w aptece dla magistra farmacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   18-04-2016, 22:21

MZ: co najmniej 51 proc. udziałów w aptece dla magistra farmacji

Zaproponujemy, żeby co najmniej 51 proc. udziałów w aptece miały osoby z tytułem magistra farmacji. Całościowy projekt zmian zaprezentujemy na początku sierpnia. Te zmiany mogłyby wejść w życie już od 2017 roku - zapowiada wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

RA: Część środowiska aptekarskiego postuluje wprowadzenie idei „apteka dla aptekarza”, bo to – ich zdaniem - rozwiązałoby problem własności aptek i chroniło rynek detaliczny przed kartelizacją. Czy resort zdrowia rozważa wprowadzenie tej zasady w Polsce?

KŁ: Zaproponujemy, żeby co najmniej 51 proc. udziałów w aptece miały osoby z tytułem magistra farmacji. Uważam, że to jest dobre rozwiązanie. Rynek aptek jest specyficzny. Aspekty handlowe są mniej ważne niż aspekty zdrowotne. To nie jest miejsce na robienie zwykłego biznesu. Mam nadzieję, że do końca lipca będziemy gotowi, by omawiać szczegółowe rozwiązania w resorcie. Całościowy projekt zmian zaprezentujemy na początku sierpnia. Te zmiany mogłyby wejść w życie już od 2017 roku.

RA: W prawie farmaceutycznym jest przepis o 1 procencie, który miał uniemożliwiać prowadzenie przez jeden podmiot więcej niż 1 proc. aptek w danym województwie. W opinii części prawników, przez lata przepis był świadomie łamany przez podmioty, które przy braku reakcji ze strony GIF, nabywały kolejne apteki i dzisiaj przekraczają ustawowy próg. Stoją na stanowisku, że podmioty które nabywały te apteki z naruszeniem prawa, powinny dzisiaj być ich pozbawione. Jaka jest opinia resortu zdrowia w tej sprawie?

KŁ: Mam pomysł, jak ten problem rozwiązać, ale nie mogę go w tej chwili zdradzić. Jeśli przedsiębiorca przekroczył 1 proc. i doszło do niezgodności z ustawą, to powinniśmy się zastanowić, co z tym zrobić. Powstaje pytanie, kiedy doszło do tej koncentracji i w jaki sposób. Podkreślam, że omawiany zapis ustawowy uważam za dobry, trzeba go tylko zacząć skutecznie egzekwować. Jak na razie nie wszystkie WIF działają w tym zakresie jak należy.

RA: Jeśli tak Pan ocenia pracę niektórych WIF, będą zmiany w tym zakresie?

KŁ: Przede wszystkim WIFy nie powinni zasłaniać się brakami kadrowymi wtedy, kiedy koncentrowali swoje działania na drugorzędnych, albo nawet trzeciorzędnych zadaniach, nie wykonując zadań najważniejszych. Skończyły się już wizytacje Głównego Inspektora Farmaceutycznego we wszystkich wojewódzkich inspektoratach farmaceutycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH