MZ: diabetolodzy i lekarze POZ mają teraz wspólny cel

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/rynekaptek.pl   09-11-2016, 09:03

MZ: diabetolodzy i lekarze POZ mają teraz wspólny cel Minister Konstanty Radziwiłł brał udział w porozumieniu między diabetologami a lekarzami POZ.

W Ministerstwie Zdrowia (8 listopada) prezesi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce podpisali porozumienie o współpracy, dotyczące m.in. współdziałania w leczeniu pacjentów chorych na cukrzycę.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wyraziły intencję współpracy w zakresie szerzenia zdobyczy współczesnej nauki wśród lekarzy, współdziałania w organizowaniu społecznej ochrony zdrowia i w rozwiązywaniu problemów dotyczących jej działalności, współdziałania w doskonaleniu zawodowym lekarzy oraz reprezentowania interesów zdrowotnych i opiekuńczych chorych na cukrzycę typu 1 i 2 - czytamy na stronie  MZ. 

Strony zobowiązały się również m.in. do współdziałania w zakresie organizacji szkoleń dla lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny rodzinnej i opracowania wytycznych leczenia cukrzycy – w tym w szczególności typu 2, w warunkach gabinetów lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny rodzinnej.

W kontekście spodziewanego wzrostu zachorowań, spowodowanego epidemią otyłości oraz starzeniem się społeczeństwa, zapobieganie występowaniu cukrzycy, jej właściwe leczenie i bliska współpraca specjalistów i lekarzy rodzinnych są niezwykle istotne.

Wagę i potrzebę tego współdziałania podkreślał minister Konstanty Radziwiłł, który uczestniczył w uroczystym podpisaniu porozumienia:-Bardzo mnie cieszy ta inicjatywa dwóch naukowych towarzystw lekarskich: Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Te grupy lekarzy mają ogromną rolę do odegrania w wykrywaniu i leczeniu cukrzycy - powiedział minister. 

Dodał, że to porozumienie sygnalizuje pewien kierunek, gdzie dla większości pacjentów – także pacjentów z cukrzycą, których jest ok 3 mln w Polsce – lekarzem prowadzącym, sprawującym opiekę i koordynującym leczenie, powinien być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Minister zaznaczył, że lekarz POZ powinien być wszechstronnie wykształcony, kompetentny, najlepiej ze specjalizacją z medycyny rodzinnej, który będzie m.in. podejmował decyzję, kiedy jest potrzebna konsultacja albo leczenie przez lekarza diabetologa, potrzebne szczególnie w przypadku cukrzycy powikłanej czy nietypowej.

-Ta współpraca jest niezwykle istotna dla kształcenia, zwłaszcza kształcenia lekarzy rodzinnych w obszarze opieki nad pacjentami z cukrzycą. Tutaj wkład lekarzy diabetologów jest nieoceniony” – dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH