MZ: dodatkowych pieniędzy za opiekę farmaceutyczną nie będzie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   27-06-2011, 06:16

MZ: dodatkowych pieniędzy za opiekę farmaceutyczną nie będzie

Czym jest opieka farmaceutyczna? Najkrócej opisując, zapewnieniem skutecznego i bezpiecznego stosowania leków. W ramach tej opieki farmaceuta rozpoznaje, rozwiązuje i zapobiega problemom związanym z farmakoterapią.

W tym sensie farmaceuta przejmuje część obowiązków lekarzy. – Czas pracy lekarza jest zbyt cenny, by zajmował się pewnymi kwestiami, np. rzuceniem palenia przez pacjenta, jego walką z nadwagą czy uwalnianiem się od nałogu narkotyków. Jest większa szansa na sukces, jeśli pacjent podda się opiece farmaceutycznej – ocenia prof. Henryk Mruk, z Katedry Strategii Marketingowych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Z niektórych badań wynika, że ledwie 12 proc. pacjentów stosuje się do zaleceń lekarza. Nadzór farmaceuty nad całym procesem leczenia mógłby spowodować, że koszty tego leczenia byłyby niższe. Przy braku systemu elektronicznej recepty farmaceuta jest w stanie wyłapać kumulację substancji czynnych na przepisanych przez różnych lekarzy receptach.

Spece od marketingu, także aptecznego podkreślają, że prorynkowe działania farmaceutów nie stoją w sprzeczności z jednoczesną realizacją misji zawodu. Doradztwo i opieka farmaceutyczna mogłaby stać się elementem budowania przewagi konkurencyjnej. – Nie mam wątpliwości, że będzie wchodziła coraz szerzej do aptek. Taki trend występuje na całym świecie – ocenia prof. Mruk.

Ciekawe, ale trudne
Jego zdaniem, pierwsze apteki, które wprowadzą opiekę farmaceutyczną, odniosą sukces. Jednak pod warunkiem, że zrobią to prawidłowo. Co to oznacza? Dla przykładu zapewnią wydzielone miejsce, które zagwarantuje dyskrecję. Często bowiem rozmowa pacjenta z farmaceutą dotyczy leków psychotropowych czy kwestii zakażenia wirusem HIV.

Samo hasło „opieka medyczna” jest ciekawe, jednak wypełnienie treścią niezwykle skomplikowane. To jest kwestia podwójnej wiedzy farmaceutów: na temat misji zawodu, ale też komunikowania się z pacjentami i znajomości technik perswazji.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH