MZ: gromadzenie krwi pępowinowej jest bezzasadne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   18-05-2016, 15:40

MZ: gromadzenie krwi pępowinowej jest bezzasadne

Obecnie w Polsce zastosowanie krwi pępowinowej zarówno do przeszczepień auto- jak i allogenicznych z przyczyn hematologicznych jest niewielkie - informuje resort zdrowia w odpowiedzi na petycję.

- Leczenie chorych wymagających przeszczepiania komórek macierzystych następuje najczęściej poprzez przeszczepienie tychże komórek z krwi obwodowej oraz, w dalszej kolejności, ze szpiku kostnego. Obecnie w Polsce zastosowanie krwi pępowinowej zarówno do przeszczepień auto- jak i allogenicznych z przyczyn hematologicznych jest niewielkie - odpowiada MZ na petycję w sprawie finansowania ze środków publicznych przechowywania krwi pępowinowej dla dzieci osób niepełnosprawnych.

- Przyczyną powyższego jest ograniczona komórkowość materiału, co powoduje konieczność dobrania kilku (najczęściej 2 lub 3) zgodnych dawców dla jednego biorcy. Komórki przeszczepia się bowiem w odpowiedniej ich liczbie na kg masy ciała, przy czym materiał pobrany ze sznura pępowinowego noworodka może stanowić przeszczep dla osoby o wadze do ok. 20 kg - dodaje resort.

Zdaniem MZ, nie bez znaczenia jest też brak możliwości przeszczepienia dodatkowej porcji komórek macierzystych przy niepełnej funkcjonalności poprzedniego przeszczepienia. Krew pępowinową od danego dawcy można bowiem pobrać tylko w trakcie porodu, w odróżnieniu od komórek szpiku kostnego i krwi obwodowej, które dawca może oddać powtórnie. Wątpliwości co do zasadności stosowania procedury przeszczepiania krwi pępowinowej, budzi dodatkowo jej koszt, który dwukrotnie przewyższa koszt przeszczepienia szpiku kostnego lub komórek krwiotwórczych krwi obwodowej.

Resort przypomina, że podejmował działania mające na celu pozyskanie i przechowywanie krwi pępowinowej z przeznaczeniem dla biorcy niespokrewnionego (do przeszczepienia allogenicznego). Jednakże, na podstawie analizy możliwości wykorzystania zgromadzonego materiału oraz opinii Krajowej Rady Transplantacyjnej, która uznała bezzasadność dalszego jej gromadzenia, w 2015 r. podjęto decyzję o zaprzestaniu finansowania pozyskiwania nowych jednostek, ograniczając zakres zadania programu do finansowania przechowywania, pozyskanego w latach 2011-2014, materiału.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH