MZ: inspektorzy zyskają większe uprawnienia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   27-01-2017, 13:21

MZ: inspektorzy zyskają większe uprawnienia MZ planuje zmienić sposób funkcjonowania GIF

Brak powołania osoby na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego nie wywołało negatywnego wpływu na funkcjonowanie rynku usług farmaceutycznych - uważa wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz.

W odpowiedzi na wątpliwości posła Piotra Misiło, wiceminister podkreśla zalety p.o. GIF, Zbigniewa Niewójta.

- Wywiązuje się on dobrze z obowiązków, które nakłada na niego ustawa. Od momentu powierzenia panu Zbigniewowi Niewójtowi pełnienia obowiązków GIF nie odnotowano zdarzeń lub zjawisk, które wskazywałyby na zwiększenie się przypadków braku przestrzegania przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne - uważa Marek Tombarkiewicz.

Ponieważ poseł zwracał uwagę na praktykę nieprzestrzegania przepisu o 1 procencie, urzędnik odpowiedział, że "kwestia przekroczenia 1% liczby prowadzonych na terenie województwa aptek czy zakazu łączenia prowadzenia apteki i hurtowni jest kwestią prawnie złożoną i obsada na stanowisku Głównego Inspektora Farmaceutycznego nie ma wpływu na egzekwowanie prawa w tym zakresie".

Dodał, że problem związany z brakiem przestrzegania 1% stał się bardziej zauważalny z uwagi na prowadzone przez inspekcję farmaceutyczną postępowania wobec podmiotu, który dokonał bardzo dużej fuzji na rynku obrotu detalicznego i przekroczył w niektórych województwach zakaz, o którym mowa w art. 99 pr. farm.

Wiceminister opisał też zmiany w organizacji działania inspekcji.

- Jednym z kluczowych założeń zmian jest pionizacja struktur Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej oraz wzmocnienie uprawnień inspekcji i inspektorów. Celem wprowadzenia tych zmian jest wzmocnienie nadzoru nad obrotem produktami leczniczymi oraz walka z tzw. „odwróconym łańcuchem dostaw” - ocenił wiceminister.

Projekt zakłada, iż wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni będą podlegać merytorycznie i funkcjonalnie Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu. Wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne będą wyłączone ze struktur urzędów wojewódzkich i staną się jednostkami budżetowymi.

Ponadto projekt przewiduje zwiększenia uprawnień inspektorów poprzez m.in. możliwość dokonywania przeszukania pomieszczeń i pojazdów, w których mogą znajdować się leki jak i możliwość uzyskania asysty Policji oraz współpracę ze służbami np. ABW, CBA, straż graniczna czy służby celne.

Obecnie procedowany jest również projekt o zmianie ustawy refundacyjnej, który daje organom Inspekcji Farmaceutycznej dostęp do tajemnicy skarbowej. Jednocześnie trwają także prace nad ustawą o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, które to zmiany pozwolą na ograniczenie procederu nielegalnego wywozu leków poprzez zmniejszenie jego opłacalności, z uwagi za zmniejszenie różnić w cenach leków na poszczególnych rynkach, nie powodując przy tym dodatkowych obciążeń dla płatnika publicznego oraz pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH