MZ: leki na przeziębienie pozostaną w sprzedaży sklepowej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/rynekaptek.pl   13-01-2017, 14:47

MZ: leki na przeziębienie pozostaną w sprzedaży sklepowej Pacjenci będa moglu kupować te leki, które spełnią warunki wymienione w rozporządzeniu

Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe nie zostaną wycofane z ogólnodostępnych sklepów. Nadal będzie można tam kupić leki, które zawierają kwas acetylosalicylowy, paracetamol i ibuprofen – informuje resort zdrowia.

MZ podaje, że chce zmienić jedynie kryteria kwalifikacji leków, które będzie można sprzedawać w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego oraz w sklepach ogólnodostępnych.

To oznacza, że pacjenci kupią tam leki, które spełnią warunki wymienione w rozporządzeniu. Chodzi o następujące warunki:

• lek ma szeroki indeks terapeutyczny i nie powoduje uzależnień,

• lek – w mocy, postaci farmaceutycznej i wskazaniach proponowanych do sprzedaży w sklepach ogólnodostępnych – był dostępny bez recepty w aptekach przez co najmniej 5 lat, a jego dopuszczenie do sprzedaży w sklepach ogólnodostępnych nie zwiększy zagrożenia związanego z jego stosowaniem,

• działania niepożądane leku i sposób postępowania w razie ich wystąpienia wymagają nadzoru lekarza w wyjątkowych przypadkach,

• działania niepożądane, które mogą towarzyszyć stosowaniu leku, nie są ciężkie, a częstość ich występowania nie wzrosła wyraźnie w okresie, gdy lek był dostępny na receptę,

• potencjalne interakcje leku ze składnikami żywności, alkoholem i innymi produktami leczniczymi tylko w wyjątkowych przypadkach prowadzą do wystąpienia istotnego zagrożenia dla pacjenta.

Resort podkreśla, że bez zmian pozostają kryteria kwalifikacji leków, które mogą być sprzedawane w punktach aptecznych i sklepach zielarsko-medycznych.

Wskazuje, że w wyniku planowanych zmian w sklepach pozostaną jednoskładnikowe leki przeciwbólowe, jednoskładnikowe niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki z nikotyną, środki antyseptyczne i dezynfekujące oraz stosowane w przypadku stłuczeń: - Nadal będzie można tam kupić leki, które zawierają kwas acetylosalicylowy, paracetamol i ibuprofen. – zapewnia MZ.

Dodatkowo w sklepach będzie można kupić produkty lecznicze, które dotychczas nie były tam dostępne. Będą więc to leki stosowane w przypadku biegunek, stosowane do leczenia objawów alergii oraz do niwelowania objawów z przewodu pokarmowego takich jak zgaga.

W sklepach znajdą się także leki obecne w najnowszych rekomendacjach dotyczących leczenia ran płynem do dezynfekcji, który zawiera octenidynę.

Ministerstwo przypomina, że uwagi do projektu, który został skierowany do konsultacji publicznych, można składać do 24 stycznia br.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH