MZ: na studiach medycznych więcej o farmakoterapii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-10-2016, 13:49

MZ: na studiach medycznych więcej o farmakoterapii Do programu studiów mają zostać włączone kwestie związane z bezpieczną farmakoterapią i problematyką zakażeń szpitalnych.

Resort zdrowia chce wprowadzić do programu studiów medycznych zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa pacjentów, związanego m.in. z farmakoterapią i zakażeniami szpitalnymi.

Wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz poinformował, że pojawiła się inicjatywa wpisania w programy kształcenia na uczelniach medycznych problematyki bezpieczeństwa pacjenta. - Do tej pory to było kompletnie pomijane, nie było w żadnym programie - powiedział. Wskazał, że chodzi nie tylko o kierunki lekarskie i lekarsko-dentystyczne, ale również pielęgniarskie i ratownictwo medyczne.

- Są to niezwykle ważne rzeczy, dlatego, że im wcześniej u młodych ludzi ukształtujemy świadomość odnoszącą się do bezpieczeństwa pacjenta, a tym samym przełożenia tego na jakość udzielanych świadczeń, tym lepsze będą późniejsze efekty - powiedział.

Poinformował, że w ubiegłym roku podległe resortowi zdrowia Centrum Monitorowania Jakości przeprowadziło badanie dotyczące bezpieczeństwa pacjentów i występowania zdarzeń niepożądanych. - Badanie pokazało, że w naszym kraju jest ok. 7 proc. zdarzeń niepożądanych związanych z hospitalizacją - powiedział.

W poniedziałek, 24 października, w resorcie odbyła się inauguracja programu "Bezpieczeństwo Pacjenta" na studiach medycznych w Polsce. Organizatorem spotkania jest Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Podczas dwudniowej sesji odbędą się także warsztaty na temat bezpieczeństwa pacjenta - przewodnik i wskazówki dla kadry dydaktycznej.

- Zależy nam bardzo na tym, aby rekomendacje, które będą po tych dwóch dniach, stanowiły podstawę do zmiany podstawy programowej, żebyśmy mogli w sposób skuteczny wpisać te elementy (bezpieczeństwa pacjentów) - powiedział Tombarkiewicz.

Doprecyzował, że chodzi m.in. o kwestie związane z bezpieczną farmakoterapią i problematyką zakażeń szpitalnych. - Im wcześniej studentów nauczymy podejścia w bardzo szerokim aspekcie informacji związanych z bezpieczeństwem pacjenta, ale także przekładającym się na jakość udzielanych świadczeń, tym lepsze efekty będą w ciągu następnych lat - powiedział wiceminister.

W poniedziałkowych i wtorkowych spotkaniach w MZ wezmą udział m.in. eksperci WHO, przedstawiciele Rzecznika Praw Pacjenta, uniwersytetów medycznych, instytutów medycznych i samorządów: lekarskiego, pielęgniarskiego i aptekarskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH