MZ: narodowa debata o zdrowiu rozpocznie się z opóźnieniem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   04-04-2018, 15:07

MZ: narodowa debata o zdrowiu rozpocznie się z opóźnieniem W styczniu w wywiadzie dla PAP minister zapowiadał, że "chciałby rozpocząć rzeczywistą, szeroką debatę, która przygotuje założenia do zmian w systemie ochrony zdrowia" (fot. archiwum)

Planowana na 5 kwietnia konferencja dotycząca inauguracji narodowej debaty o zdrowiu zostanie, w związku z kalendarzem ministra zdrowia, przesunięta o dwa tygodnie. Jesteśmy gotowi do jej ogłoszenia – zapewnił w środę, 4 kwietnia, szef MZ Łukasz Szumowski.

Konferencję prasową "Wspólnie dla Zdrowia - zaproszenie do narodowej debaty o zdrowiu" planowano pierwotnie na czwartek, 5 kwietnia, w siedzibie resortu.

-Pan premier zwołał Radę Ministrów (…). W przyszłym tygodniu będę za granicą na kongresie ministrów zdrowia dotyczącym bezpieczeństwa pacjenta. Jesteśmy gotowi do ogłoszenia. (...) Przesuwamy termin o dwa tygodnie - powiedział mediom minister.

W styczniu w wywiadzie dla PAP minister zapowiadał, że "chciałby rozpocząć rzeczywistą, szeroką debatę, która przygotuje założenia do zmian w systemie ochrony zdrowia".

Minister mówił wówczas, że zaprosi do rozmów wszystkich interesariuszy systemu opieki zdrowotnej: pacjentów - którzy są najważniejsi, pielęgniarki, ratowników, diagnostów, rehabilitantów, techników, lekarzy, pracodawców, właścicieli szpitali, samorządy.

- Chciałbym, żebyśmy wspólnie odpowiedzieli, czego oczekujemy od systemu opieki zdrowotnej, jakich mierników chcielibyśmy używać, jaki system finansowania chcielibyśmy mieć. Takie zmiany prawdopodobnie będą wprowadzane już w następnej kadencji, bo - nie oszukujmy się - nie można zmienić systemu przez dwa lata - ocenił wówczas.

Wszyscy, na czele z panem premierem, zgadzamy się, że debata nad systemem powinna się odbyć i że powinniśmy określić, jak reformować system. Uważam, że wiele rozwiązań wypracowanych w ramach takiego szerokiego dialogu mogłoby być realizowanych niezależnie od grupy politycznej, która będzie rządziła Polską za kilkanaście lat - mówił.

Minister informował w ostatnich tygodniach, że komitet organizacyjny przedstawi propozycję rady programowej i być może w maju, czerwcu rozpocznie się pierwsza debata. - Debaty będą co mniej więcej miesiąc, półtora, do dwóch. Tematów jest wiele - sygnalizował Szumowski. Narodowa debata - według wstępnych ocen ministra - powinna się zakończyć po pierwszym kwartale 2019 roku.

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl, PAP

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH