MZ: nie było wywierania presji na AOTMiT

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/rynekaptek.pl   17-04-2015, 11:44

MZ: nie było wywierania presji na AOTMiT Odpowiedź Ministra Zdrowia na zarzuty o naciski na AOTMiT

"Nie miało miejsca żadne działanie zmierzające do wywarcia presji na AOTMiT oraz Radę Przejrzystości, zatem wniosek w zakresie usunięcia rzekomego i zaprzestania następnych naruszeń potencjalnych naruszeń w tym przedmiocie, jest bezpodstawny" - ocenia resort zdrowia.

Jest to odpowiedź Ministra Zdrowia na wniosek IG Farmacja Polska, która w lutym 215 roku wezwała Ministra Zdrowia do zaprzestania działań niezgodnych z prawem. Chodziło o naciski na Radę Przejrzystości.

Izba uzasadniała, że "wezwanie to reakcja na podjęte niedawno przez podsekretarza stanu, Igora Radziewicza-Winnickiego, działania zmierzające do wywarcia nieuprawnionego nacisku na AOTMiT oraz Radę Przejrzystości, a takża pouczenia Rady o pożądanych przez Ministra kierunkach opiniowania przez te podmioty wniosków o refundację". http://www.rynekaptek.pl/polityka-lekowa/farmacja-polska-minister-bezprawnie-wplywa-na-aotm,7262.html

W odpowiedzi to pismo Minister Zdrowia uznał wniosek za bezzasadny. "Celem polityki lekowej jest sprawiedliwa i akceptowalna społecznie alokacja publicznych środków przeznaczonych na refundację leków, gwarantująca różnym grupom chorych takie samo prawo dostępu do skutecznych i bezpiecznych metod farmakoterapii. Podstawowymi narzędziami tak realizowanej polityki lekowej w rozumieniu MZ muszą być przejrzyste, kontrolowane społecznie i oparte na obiektywnych przesłankach naukowych zasady alokacji publicznych środków przeznaczonych na refundację leków" - informuje MZ.

Dodaje, że "do współpracy przy kreowaniu polityki lekowej państwa, na wniosek MZ zostały powołane przez ustawodawcę ciała opiniodawczo-doradcze, jaki są Rada Przejrzystości i Komisja Ekonomiczna, których działania nadzorowane są przez Ministra Zdrowia".

Zdaniem resortu, rolą AOTM jest ocena merytoryczna wniosków.

"AOTMiT bada przedłożone analizy w szczególności w aspekcie efektywności klinicznej, kosztowej oraz wpływu na budżet płatnika, w zakresie ich poprawności metodycznej, a także jakości przedstawionych dowodów naukowych. Niedopuszczalne jest stwierdzenie, jakoby wyrażenie przez Ministra Zdrowia opinii odnośnie jakości przedstawianych przez firmy farmaceutyczne analiz HTA oraz podkreślanie potrzeby ich krytycznej, wnikliwej weryfikacji, utożsamiane było "z bezprawnym wpływaniem przez Ministra na AOTMiT" - stwierdza szef resortu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH