MZ: nie jest winą apteki, że pacjent zmarł

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   24-05-2016, 10:31

MZ: nie jest winą apteki, że pacjent zmarł

MZ wystosował pismo do prezesa NFZ, w którym wskazuje, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje recept, które realizowane są w terminie ważności recepty, jednak po zgonie pacjenta, dla którego były one wystawione.

Ministerstwo zwraca uwagę na to, że w takich przypadkach, NFZ po weryfikacji recepty, przesyła do apteki komunikat o braku możliwości refundacji, wskazując jej konieczność wyjaśnienia kwestii ponoszenia kosztów nienależnej refundacji z lekarzem, który wystawił taką receptę.

Resort zwrócił się do płatnika z prośbą o wyjaśnienie powodów kwestionowania takich recept.

"Samorząd aptekarski wskazuje, że obecnie osoba realizująca receptę nie ma szansy zweryfikowania daty zgonu pacjenta. Byłoby to możliwe jedynie wtedy, gdyby system informatyczny, który zezwala na sprawdzenie prawidłowości numeru PESEL, mógł jednocześnie uwzględnić datę zgonu pacjenta" - czytamy w piśmie.

Jednym z postulowanych rozwiązań byłoby wzorowanie się na systemie, w którym przekazywane są do aptek informacje odnośnie numerów skradzionych recept.

Jednak w obecnej sytuacji - jak podkreśla resort zdrowia - osoby realizujące recepty nie mogą ponosić odpowiedzialności za realizację recept dla osób zmarłych, jeżeli nie posiadają dostępu do danych zawierających daty zgonu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH