MZ: nie ma wniosku o refundację, jest dowolność wytwórcy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   30-11-2016, 10:09

MZ: nie ma wniosku o refundację, jest dowolność wytwórcy Resort wyjaśnia kwestie refundacji leków

MZ odpowiada dlaczego niektóre leki są dostępne dla pacjentów 75+ bezpłatnie tylko w niektórych opakowaniach, a ten sam lek w innym opakowaniu mogą nabyć, ale jako nierefundowany, z pełną odpłatnością.

Poseł Piotr Pyzik zapytał ministra zdrowia, dlaczego niektóre leki w jednej dawce są dostępne bezpłatnie dla seniorów, a w innej - już nie.

- Czy prawdą jest, że istnieją różne typy opakowań leków z przeznaczeniem do refundacji w ramach programu „Leki 75+” oraz do sprzedaży nierefundowanej? - stawia pytanie.

- Niektóre firmy farmaceutyczne wnoszą o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu tylko dla części z obecnych w obrocie opakowań leków - odpowiada wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz.

Dodaje, że minister zdrowia podejmując decyzję o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu jest uprawniony do podjęcia decyzji wyłącznie w stosunku do opakowań wskazanych przez podmiot odpowiedzialny we wniosku.

- Jeżeli podmiot odpowiedzialny nie wystąpi we wniosku o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu dla wszystkich opakowań leków obecnych w obrocie, a uczyni to wyłącznie w odniesieniu do określonych opakowań, to może zaistnieć sytuacja, w ramach której, na rynku będą dostępne opakowania tego samego leku objęte refundację, z ustaloną ceną urzędową, jak i opakowania nierefundowane, gdzie producent, hurtownia farmaceutyczna i apteka mają dowolność w kształtowaniu ceny - odpowiada wiceminister.

W konsekwencji może zaistnieć sytuacja, w ramach której pacjenci 75+ będą mieć bezpłatny dostęp tylko do części opakowań leków obecnych w obrocie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH