MZ: nie planujemy zakupu pomp insulinowych dla dorosłych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   27-05-2016, 10:26

MZ: nie planujemy zakupu pomp insulinowych dla dorosłych

Leczenie insuliną z zastosowaniem pompy insulinowej przysługuje pacjentom do 26 roku życia. W świetle obowiązujących przepisów prawa Minister Zdrowia nie ma możliwości dofinansowania zakupu pompy insulinowej dla osób dorosłych chorych na cukrzycę - przypomina MZ.

Świadczenie ma na celu zaopatrzenie pacjenta w pompę insulinową oraz edukację umożliwiającą w pełni samodzielne (przez pacjenta lub opiekuna) posługiwanie się pompą i wymianę osprzętu. Po zawarciu umowy ośrodki dokonują zakupu sprzętu.

Przyjęte rozwiązanie ma na celu umożliwienie, młodzieży do 26 roku życia, korzystanie z pompy insulinowej, ze względu na fakt, iż młodzi ludzie kontynuujący edukację są na utrzymaniu rodziców, a w związku z tym nie mogą samodzielnie pokryć kosztów związanych z zakupem tego wyrobu.

Zakup pomp insulinowych finansowany jest ze środków NFZ, który podpisuje umowy z wybranymi ośrodkami w drodze konkursu ofert na realizację świadczeń gwarantowanych.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2015 r. udzielonych zostało 26 286 świadczeń „Założenie pompy insulinowej” o łącznej wartości 2 492 759 zł. Średnia wartość za świadczenie wyniosła 94,83 zł.

W świetle obowiązujących przepisów prawa Minister Zdrowia nie ma możliwości dofinansowania zakupu pompy insulinowej dla osób dorosłych chorych na cukrzycę. Obecnie nie są planowane zmiany przepisów rozporządzenia koszykowego z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w celu umożliwienia finansowania ze środków publicznych pomp insulinowych dla osób powyżej 26 roku życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH