MZ: nie przewiduje się ograniczenia obowiązku dyżurowania aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   30-01-2017, 10:27

MZ: nie przewiduje się ograniczenia obowiązku dyżurowania aptek Wiceminister przytacza orzecznictwo sądów administracyjnych

Mała intratność uzyskiwana przez apteki w porze nocnej nie może być wystarczającym argumentem przemawiającym za brakiem potrzeby dostępności do aptek o tej porze - odpowiada wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz na zapytanie poselskie.

Wiceminister - odpowiadając na interpelację poselską - przypomina, że zgodnie z regulacjami określonymi w przepisach ustawy Prawo farmaceutyczne pełnienie dyżurów całodobowych, nocnych i podczas dni wolnych od pracy wchodzi w zakres ustawowych zadań aptek ogólnodostępnych i do kierownika apteki należy takie zorganizowanie pracy, aby placówka ten obowiązek mogła realizować.

Zgodnie z tym prawem, rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.

"Nałożenie obowiązku przestrzegania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych jest podyktowane ważnym interesem społecznym. Uchwały Rad Powiatów w przedmiotowym zakresie uwzględniają potrzeby lokalnej ludności polegające na możliwości jak najlepszego i najszybszego dostępu do niezbędnej pomocy farmaceutycznej" - dodaje wiceminister.

Ponieważ farmaceuci często podnoszą argument nieopłacalności takich dyżurów, urzędnik odpowiada:

- Mała intratność uzyskiwana przez apteki w porze nocnej nie może być wystarczającym argumentem przemawiającym za brakiem potrzeby dostępności do aptek o tej porze. Sytuacji wymagającej dostępu do oferowanych przez apteki towarów nie da się odpowiednio wcześniej przewidzieć i może ona wystąpić w każdym czasie. Za przyjęciem takiego stanowiska przemawia również sama treść przepisu art. 96 ust. 3 ustawy Prawo farmaceutyczne, w którym mowa jest o uprawnieniu farmaceuty zatrudnionego w aptece do wydania w sytuacji losowej, nadzwyczajnej, produktu zastrzeżonego do wydania na podstawie recepty, gdy będzie to konieczne dla ratowania życia ludzkiego.

Wiceminister przytacza orzecznictwo sądów administracyjnych: - Rozkład godzin pracy powinien zarówno być dostosowany do bieżących, codziennych potrzeb ludności na powszechne wykonywane przez apteki ogólnodostępne usługi, świadczone w zwykłych warunkach jak i nie może pomijać sytuacji nadzwyczajnych, których częstotliwości występowania nie sposób przewidzieć.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH