MZ nie zgodził się z wnioskami po kontroli NIK i się odwołał

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Janusz Maciejowski/rynekaptek.pl   16-12-2015, 14:42

MZ nie zgodził się z wnioskami po kontroli NIK i się odwołał Wnioski pokontrolne są na razie utajnione

Najwyższa Izba Kontroli prowadzi kontrolę dotyczącą nadzoru Ministra Zdrowia nad obrotem refundowanymi produktami leczniczymi. Jak się dowiadujemy, resort odwołał się od wystąpienia pokontrolnego. Postępowanie odwoławcze nie jest jeszcze zakończone.

Najwyższa Izba Kontroli prowadzi obecnie procedurę kontrolną dotyczącą nadzoru Ministra Zdrowia nad obrotem refundowanymi produktami leczniczymi.

Jak się dowiedzieliśmy, obecnie NIK jest na etapie rozpatrywania postępowania odwoławczego, które złożyło Ministerstwo Zdrowia, z uwagi na fakt, że ma wątpliwości co do wniosków zawartych po kontroli Izby.

- Minister Zdrowia otrzymał wystąpienie pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli z 8 października 2015 r. o znaku: KZD.411.004.01.2015 R/15/004 dotyczące nadzoru Ministra Zdrowia nad obrotem refundowanymi produktami leczniczymi. W tym wystąpieniu jako "jednostka kontrolowana" zostało wskazane Ministerstwo Zdrowia, a nie konkretna komórka organizacyjna czy jej kierownik – wyjaśnia Rynkowi Aptek Milena Kruszewska, rzecznik prasowy MZ.

Dodaje, że Minister Zdrowia skorzystał z prawa do zgłoszenia umotywowanych zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego (przysługującego mu na mocy art. 54 ustawy z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli  – Dz. U. z 2015 r. poz. 1096) i złożył 29 października br. kompleksowe, wyczerpujące zastrzeżenia, w których krytycznie odniósł się do ustaleń i ocen NIK.

Zastrzeżenia te zostaną rozpatrzone przez Kolegium Najwyższej Izby Kontroli. Zgodnie z art. 61a ww. ustawy zastrzeżenia mogą zostać uwzględnione w całości lub w części albo oddalone (przy czym uwzględnienie zastrzeżeń powoduje konieczność zmiany treści wystąpienia pokontrolnego przez NIK).

- W sytuacji, gdy nie zostało jeszcze zakończone postępowanie odwoławcze i nie jest znany ostateczny kształt wystąpienia pokontrolnego, informowanie o wnioskach wynikających z ww. kontroli jest przedwczesne - odpowiada rzecznik MZ.

O wnioski pokontrolne, co do których MZ ma zastrzeżenia, zapytaliśmy NIK.

„Czynności kontrolne w Ministerstwie Zdrowia rozpoczęły się w lipcu br., jednak cała procedura kontrolna w tej sprawie jeszcze trwa i dlatego nie możemy udzielić więcej informacji. Gdy tylko procedura kontrolna się zakończy, ustalenia kontroli wraz z wnioskami pokontrolnymi będą dostępne na naszej stronie internetowej” – odpowiedziało nam biuro prasowe instytucji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH