MZ: nowela prawa farmaceutycznego jest już gotowa

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   08-03-2017, 09:43

MZ: nowela prawa farmaceutycznego jest już gotowa

Na forum Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego odbył się okrągły stół branży aptekarskiej. Resort zdrowia przygotował już liczący ok. stu stron projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego. Kiedy go przedstawi?

- W resorcie zdrowia toczą się prace dotyczą nowelizacji prawa farmaceutycznego. Zakresem prac objęliśmy wszystkie regulacje, które są obecnie w ustawie. Przyjrzeliśmy się, gdzie są obciążenia, które ponoszą apteki, a nie są konieczne do realizacji założonych celów - mówiła Ewa Warmińska, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ.

- Jednocześnie staramy się dopowiedzieć na wątpliwości dotyczące funkcjonowania tej ustawy i pewnych problemów. Na początku 2016 roku poprosiliśmy wszystkie podmioty zewnętrzne do zgłaszania swoich rozwiązań. Uwagi wpłynęły, przeanalizowaliśmy i je i część z tych, które uznaliśmy za zasadne, znalazły się w dużej nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne - mówiła dyrektor.

Dodała: - Zauważamy też inne problemy, takie jak kwestia funkcjonowania inspekcji farmaceutycznej. Obecne przepisy są sformułowane w sposób lakoniczny, uprawnienia dla inspekcji są niewystarczające z punktu widzenia praktyki. Będziemy chcieli spionizować inspekcję i rozszerzyć jej kompetencje. Obecnie jest niedostateczny nadzór nad rynkiem, co rodzi patologie.

W trakcie prac nad nowelą, rozpatrywany był też problem reklamy, która działa w sposób wprowadzający pacjentów w błąd. Do uregulowania pozostaje też kwestia nieprawidłowego nadzoru nad suplementami. W resorcie zdrowia ma powstać komisja/ zespół, który będzie oceniać takie reklamy oraz jakość suplementów.

Ustawa Pf będzie odnosić się również do aptek, roli farmaceuty w systemie. - Ta rola ma być podniesiona. Apteka ma być miejscem, gdzie pacjent może uzyskać fachową poradę. Ponadto w resorcie dobiegły końca prace nad ustawa o zawodzie farmaceuty. Tam będzie podniesiona kwestia opieki farmaceutycznej i sposobu prowadzenia dokumentacji medycznej - mówiła Ewa Warmińska.

Dodała: - Mamy już gotowy projekt nowelizacji, który liczy sobie prawie 100 stron. Czekamy, co stanie się z poselskim projektem ustawy "apteka dla aptekarza". Od tego uzależnione są dalsze działania resortu zdrowia.

W czwartek, 9 marca, o 16.15 w Sejmie odbędzie się sprawozdanie Komisji Deregulacji dotyczące prac nad poselskim projektem ustawy, a najprawdopodobniej w piątek, 10 marca głosowania nad przywróceniem ustawy do Sejmu i skierowaniem na dalszą drogę legislacyjną.

Więcej: http://www.sejm.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH