MZ o kształcie systemu refundacji wyrobów medycznych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/rynekaptek.pl   13-12-2016, 11:05

MZ o kształcie systemu refundacji wyrobów medycznych Resort wyjaśnia, że na tym etapie prac jest jeszcze za wcześnie, żeby określić, jakie grupy wyrobów medycznych zostaną objęte proponowanym systemem.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych nie został jeszcze przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów.

W związku z doniesieniami medialnymi resort zdrowia wyjaśnia, że informacja o przyjęciu przez Komitet Stały Rady Ministrów ww. projektu ustawy jest nieprawdziwa. Projekt ma ponownie trafić pod obrady Komitetu.

Jak tłumaczy MZ, zmiany proponowane w projekcie ustawy mają na celu przemodelowanie systemu refundacji wyrobów medycznych w Polsce, tak aby w możliwie najlepszy sposób odpowiadał on potrzebom społecznym.

W obecnym systemie pacjent, który chciałby skorzystać z innego wyrobu medycznego niż ten, który proponuje mu świadczeniodawca (czyli np. szpital), musi zapłacić nie tylko pełną cenę za ten wyrób, lecz także ponieść koszt całej procedury medycznej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjenci nie mogą dopłacić jedynie za inny, lepiej dostosowany do ich potrzeb, rodzaj wyrobu medycznego (np. za soczewki, endoprotezy czy stenty).

- Chcemy to zmienić i dać pacjentom możliwość wyboru. Chorzy sygnalizują Ministerstwu, że oczekują zmian przepisów w tym zakresie i chcieliby móc korzystać z nowego prawa - argumentuje resort.

Wskazuje, że nowe przepisy zawierają znane już pacjentom rozwiązania, analogiczne do tych, na których opiera się system refundacji leków: - To oznacza, że jeśli pacjent chciałby zdecydować się na wyrób medyczny mieszczący się (zgodnie z obwieszczeniem) w limicie finansowania, koszt pokrywałby w całości publiczny płatnik. Natomiast jeżeli cena urzędowa takiego wyrobu byłaby wyższa niż limit finansowania, dopłacałby różnicę pomiędzy limitem finansowania a ceną wyrobu.  Z kolei w przypadku wyrobu medycznego, który nie jest wymieniony w obwieszczeniu, pacjent pokrywałby w całości koszt jego zakupu.

Projekt nowelizacji przewiduje, że w ramach świadczeń gwarantowanych pacjenci będą mieli zawsze nieodpłatnie zapewnione wyroby medyczne, których cena nie będzie wyższa niż limit finansowania.

Jak podaje Ministerstwo, aby zapewnić dostęp pacjentów do potrzebnych im rodzajów wyrobów medycznych, oraz do wyrobów dobrej jakości, nowe przepisy uprawnią ministra zdrowia do określenia grup wyrobów medycznych, które zostaną objęte obowiązkiem złożenia wniosków refundacyjnych oraz minimalnych standardów jakościowych dla poszczególnych grup wyrobów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH