MZ o wiceministrze i instrumentach podziału ryzyka

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   06-09-2016, 12:25

MZ o wiceministrze i instrumentach podziału ryzyka Resort wyjaśnia kwestie związane z instrumentami podziału ryzyka

Wiceminister Krzysztof Łanda – wbrew doniesieniom medialnym – nie został odsunięty od polityki lekowej w Ministerstwie Zdrowia. Cały czas nadzoruje prace Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji - informuje resort zdrowia.

Aby odciążyć wiceministra Krzysztofa Łandę, część obowiązków z zakresu refundacji leków została w czerwcu br. przekazana wiceministrowi Markowi Tombarkiewiczowi. Dzięki temu wiceminister Łanda może się skupić na przygotowywanych projektach zmian ustawowych. Jednym z powierzonych mu zadań było przygotowanie projektu ustawy o refundacji leków. Projekt jest obecnie w konsultacjach wewnętrznych – proponowane rozwiązania są omawiane i dopracowywane. Jeszcze we wrześniu powinien trafić do konsultacji publicznych. Wówczas podmioty zewnętrzne będą mogły się z nim zapoznać i zgłosić swoje uwagi - dodaje MZ, jako reakcja na publikację "Faktu".

Gazeta informuje w artykule, że w projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej, przygotowanym przez wiceministra Krzysztofa Łandę są rozwiązania, które zakładają m.in. podwyżki cen detalicznych leków, finansowe sprzyjanie firmom farmaceutycznym za pomocą nowych form rozliczeń, obniżenie kar administracyjnych dla koncernów produkujących leki.

Podatnicy nie sfinansują żadnych "wpadek"
Jak dodaje w komunikacie na swojej stronie resort zdrowia odnosząc się do publikacji, projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej nie mówi o tym, że elementem instrumentu dzielenia ryzyka byłyby zobowiązania inwestycyjne firm. Chodzi o aktywność biznesową producenta na terytorium Polski.

MZ razem z Ministerstwem Rozwoju przygotował procedurę, która pozwoli – przejrzyście i rzetelnie – ocenić istotne dla polskiej gospodarki aspekty działalności firmy. Będą to m.in.: aktywność inwestycyjna, prowadzona działalność badawczo-rozwojowa, poziom innowacyjności, podatki i zatrudnienie pracowników.

- Jeśli polityka refundacyjna ma służyć społeczeństwu także poprzez wspomaganie realizacji celów rozwojowych państwa, to państwo polskie powinno  zwiększyć nakłady na refundację leków – i takie właśnie przepisy zostały zawarte w projekcie ustawy. W szerokiej perspektywie pacjenci mogą tylko zyskać na wprowadzeniu rozwiązań nazywanych refundacyjnym trybem rozwojowym - kontynuuje resort zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH