MZ o ZSMOPL: czasu na dostosowanie było wystarczająco dużo

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   22-03-2018, 10:42

MZ o ZSMOPL: czasu na dostosowanie było wystarczająco dużo Prace nad budową systemu rozpoczęto w 2013 r. a w zasadniczej części zakończono w 2017 (fot. archiwum)

Prace nad budową systemu ZSMOPL rozpoczęto w 2013 roku, a w zasadniczej części zakończono w 2017 roku, przy czym o bieżącym postępie prac strona publiczna była informowana. Nie ma mowy o zaskoczeniu - przypomina wiceminister zdrowia, Marcin Czech.

Odniósł się w ten sposób o zapytania poselskiego, w którym jeden z parlamentarzystów pisze, jakoby przedsiębiorcy mieli problem z dostosowaniem w krótkim czasie swoich systemów informatycznych.

Prace nad budową systemu rozpoczęto w 2013 r. a w zasadniczej części zakończono w 2017 r., przy czym o bieżącym postępie prac strona publiczna była informowana.

"Przedsiębiorcy mieli odpowiednio dużo czasu na przygotowanie się, również w zakresie informatyzacji, na wejście do porządku publicznego przepisów dotyczących raportowania do tego systemu. Obowiązujące regulacje prawne dotyczące raportowania do ZSMOPL zostały uchwalone w 2015 r. Jeżeli zatem przedsiębiorcy nie dostosowali swoich systemów informatycznych do wyżej wymienionego systemu, przyczyn takiego stanu rzeczy nie należy poszukiwać w działaniach Ministra Zdrowia" - opowiada wiceminister.

Dodał też, iż Minister Zdrowia zapewnia, że ZSMOPL wpłynie na poprawę dostępu do informacji o wielkości obrotu produktami leczniczymi monitorowanymi z poziomu podmiotów odpowiedzialnych, podmiotów prowadzących obrót hurtowy oraz aptek i punktów aptecznych.

- Dodatkowo ZSMOPL będzie źródłem informacji o sprzedaży hurtowej produktów monitorowanych za granicę, oraz przyspieszy gromadzenie danych o brakach produktów monitorowanych zgłaszanych przez podmioty odpowiedzialne, apteki i hurtownie farmaceutyczne, co wpłynie na poprawę dostępu do leków - przekonuje Marcin Czech w odpowiedzi na interpelację.

System będzie stanowić wsparcie procesu badania zjawisk niepożądanych na podstawie danych o obrocie z podmiotów odpowiedzialnych, aptek i hurtowni farmaceutycznych, w tym w szczególności zjawisk związanych z wywozem produktów monitorowanych za granicę, co niewątpliwie zwiększy poziom bezpieczeństwa pacjenta w zakresie dostępności potrzebnych leków na rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH