MZ: objęcie refundacją leków generycznych nie oznacza, że leki referencyjne przestały być finansowane

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   18-01-2018, 09:29

MZ: objęcie refundacją leków generycznych nie oznacza, że  leki referencyjne przestały być finansowane Marcin Czech przekonuje, że systematyczne zwiększanie dostępu do nowoczesnych i bezpiecznych technologii lekowych (Fot. Archiwum)

W efekcie rozpatrzenia złożonych wniosków o obniżenie urzędowych cen zbytu części leków z grupy limitowej, od 1 stycznia 2018 roku limit finansowania ponownie się obniżył, a dopłaty pacjenta zmieniły się - wyjaśnił wiceminister Marcin Czech w kontekście refundacji leków immunosupresyjnych.

Poseł Krzysztof Brejza z PO wskazał w interpelacji do ministra zdrowia, że wykaz leków refundowanych zakłada już po raz czwarty w tym roku drastyczną podwyżkę cen leków immunosupresyjnych dla osób po transplantacjach, wprowadzając jednocześnie szereg tańszych zamienników, które nie dają gwarancji przyjęcia przeszczepionego narządu przez organizm.

Marcin Czech poinformował, że dla pacjentów zawsze był dostępny za najniższą dopłatą (3,20 zł) lek zawierający walgancyklowir w postaci tabletek – przy czym od 2016 r. niższe dopłaty pacjenta dotyczyły przeważnie leków generycznych (odpowiedników).

Jednocześnie zwrócił uwagę, że jeżeli lekarz nie zaznaczył na recepcie, żeby nie zamieniać danego leku, wówczas osoba wydająca leki w aptece może wydać jego tańszy odpowiednik. 

Wyjaśnił też, że lek Valcyte w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego nie ma refundowanego odpowiednika. Firma Roche po ustaleniach z resortem zdrowia zgodziła się na bezpłatne dostarczanie w ciągu 6 miesięcy leku Valcyte w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego do szpitali. Wszystkie szpitale zostały poinformowane przez firmę o możliwości darmowego otrzymania leku. Firma Roche pismem z dnia 22 grudnia 2017 r. zadeklarowała bezpłatne dostarczanie leku do szpitali do końca stycznia 2018 r.

Wiceminister dodał, że objęcie refundacją leków generycznych nie oznacza, że tzw. leki referencyjne przestały być finansowane. Są one nadal refundowane, przy czym limit finansowania za DDD danej substancji czynnej jest taki sam - niezależnie od nazwy handlowej leku (z wyjątkiem sytuacji, gdy cena detaliczna danego leku jest niższa niż ustalony limit finansowania – wówczas limit jest zmniejszany do ceny detalicznej).

Podkreślił, że podstawą dopuszczenia do obrotu leków generycznych były badania biorównoważności. Ich wyniki dowiodły ponad wszelką wątpliwość, iż leki generyczne dostarczają do organizmu tę samą substancję czynną w takiej samej ilości i czasie, jak lek referencyjny.

Stanowisko to, jak wskazał, jest zgodne z wiedzą naukową oraz regulacjami prawnymi obowiązującymi zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej, wynikającymi z Dyrektywy 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi.

Więcej: http://www.sejm.gov.pl/

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH