MZ odpiera zarzuty dotyczące działań resortu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/rynekaptek.pl   20-01-2017, 15:47

MZ odpiera zarzuty dotyczące działań resortu Resort zdrowia zabiera głos w sprawie nieprawdziwych informacji podanych w jednej z gazet

Minister Zdrowia nie bierze odpowiedzialności za mechanizmy utrudniające pacjentom z EB dostępu do opatrunków. Zapewnia też, że szczepionka przeciwko pneumokokom nie jest sprowadzana z Azji.

Ministerstwo sprostowuje błędne informacje dotyczące działań resortu przytoczone w gazecie „Fakt”.

MZ wskazuje, że zmiany wysokości dopłat do opatrunków stosowanych w Epidermolysis bullosa (EB) wynikają z mechanizmów ustawy refundacyjnej, uchwalonej za rządów koalicji PO-PSL. Wzrost dopłat spowodowany zmianą podstawy limitu finansowania miał miejsce już w 2015 roku.

„Nieporozumieniem” resort określa przypisywanie ministrowi Konstantemu Radziwiłłowi odpowiedzialności za skutki wprowadzenia mechanizmów utrudniających pacjentom dotkniętym EB dostęp do środków łagodzących objawy choroby.

- W drugim tygodniu stycznia minister zdrowia zorganizował spotkania z przedstawicielami firmy Mölnlycke Health Care Polska Sp. z o.o. (która odpowiada za opatrunki Mepilex), a także z przedstawicielami Fundacji EB Polska, Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk, Biura Rzecznika Praw Dziecka, prof. Cezarym Kowalewskim oraz dr. Marcinem Malką – podaje MZ.

Przypomina, że w efekcie prowadzonych rozmów firma zadeklarowała złożenie wniosku o obniżenie urzędowej ceny zbytu dla jednego z opatrunków oraz nieodpłatne przekazanie pacjentom 2000 sztuk opatrunków Mepilex Transfer 15x20cm.

Resort przyznaje, że jest to rozwiązanie doraźne, ale pomocne pacjentom.

Obecnie Ministerstwo analizuje możliwość wprowadzenia długofalowych rozwiązań, które pozwolą rozwiązać problem zmiany wysokości dopłat do opatrunków stosowanych przez pacjentów z EB.

MZ porusza też kwestie związane ze zmianami w obrocie pozaaptecznym.

Przypomina, że leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe nie zostaną wycofane z ogólnodostępnych sklepów. Nadal będzie można tam kupić leki, które zawierają kwas acetylosalicylowy, paracetamol i ibuprofen.

Proponowane zmiany dotyczą ich dawek i wielkości opakowań, które mogą być dopuszczone do obrotu w sklepach ogólnodostępnych. Zakładają także, że do obrotu w sklepach ogólnodostępnych nie mogą być dopuszczone produkty lecznicze, których niekontrolowane stosowanie wiąże się z poważnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych lub przedawkowania.

Odnośnie szczepień przeciwko pneumokokom, ministerstwo zapewnia, że przetarg na szczepionki został przeprowadzony zgodnie z prawem, co potwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza oddalając odwołanie jednego z oferentów.

- Aby zapewnić możliwość szczepienia dzieci od początku 2017 r., minister wydał zgodę na dostarczenie szczepionek w opakowaniach obcojęzycznych, zawierających ulotki w języku polskim. Zakupiona szczepionka jest skuteczna, bezpieczna i wbrew błędnym informacjom nie jest sprowadzana z Azji – szczepionki pochodzą z Francji i Belgii – potwierdza MZ.

Więcej: http://www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH