MZ odpowiada pacjentom niepokojącym się o leki immunosupresyjne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/rynekaptek.pl   29-12-2015, 12:15

MZ odpowiada pacjentom niepokojącym się o leki immunosupresyjne MZ upokaja pacjentów zaniepokojonych nową lista refundacyjną

W związku z zaniepokojeniem pacjentów Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że na wykazie leków refundowanych, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2016 r., nadal znajdują się leki immunosupresyjne, za które pacjenci ponoszą tzw. opłatę ryczałtową.

Są to: Ceglar (lek zawierający substancję czynną walgancyklowir) oraz Envarsus (lek zawierający substancję czynną takrolimus)

Na nowym wykazie znajdują się leki zawierające te same substancje czynne (w takiej samej postaci i ilości), którymi byliście dotychczas leczeni. Są to tzw. odpowiedniki (nazywane także lekami generycznymi). Zostały one dopuszczone do obrotu przez instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo leków i są tak samo skuteczne i bezpieczne jak leki, które stosowaliście dotychczas – czytamy na stronie MZ.

Dalej resort wyjaśnia:

We wszystkich państwach europejskich odpowiedniki są dopuszczane do obrotu na podstawie badań klinicznych. Są to tzw. badania biorównoważności – porównawcze badania kliniczne, prowadzone zgodnie z aktualną wiedzą naukową. Podczas tych badań musi zostać udowodnione, że  odpowiednik wchłania się w takim samym czasie i osiąga takie samo stężenie we krwi pacjentów, jak zarejestrowany wcześniej lek innowacyjny.

Standardy badań nad biorównoważnością są jednakowe w Unii Europejskiej, USA, Japonii i wielu innych krajach. Większość leków, którymi się Państwo leczycie, posiada swoje tańsze odpowiedniki. Te leki różnią się od siebie nazwą, pod którą są sprzedawane (czyli nazwą handlową), mają różne opakowania, czasem inny kształt lub kolor tabletek, ale zawierają dokładnie tę samą substancję czynną.

Ministerstwo informuje także o zmianach cen leków.

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2015 r. od 1 stycznia 2016 r. zmieni się wysokość dopłat pacjentów do leków umieszczonych w grupach limitowych:

116.0   Leki przeciwwirusowe - walgancyklowir - postacie do stosowania doustnego;
139.0   Leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące - leki immunosupresyjne - inhibitory kalcyneuryny – takrolimus.
Zmiany te są związane z wprowadzeniem do refundacji tańszych odpowiedników dwóch leków (Valcyte i Prograf), których cena była dotychczas najkorzystniejsza dla płatnika (czyli NFZ). Oznacza to, że NFZ zapłaci mniej niż dotychczas za najtańsze, bezpieczne i skuteczne leki zawierające wymienione powyżej substancje czynne – podaje resort.

I zapewnia:

Wprowadzenie nowych, tańszych odpowiedników, powoduje obniżenie limitu finansowania w tzw. grupie limitowej, pociągając za sobą wzrost dopłat do leków, których cena detaliczna przekracza limit finansowania. Jest to stały mechanizm, który pozwala na refundację coraz większej liczby skutecznych i bezpiecznych leków.

Więcej: http://www.mz.gov.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE