MZ: pacjenci nie będą członkami zespołu ds. koncepcji NIO

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Fundacja "Alivia"/rynekaptek.pl   05-04-2018, 08:32

MZ: pacjenci nie będą członkami zespołu ds. koncepcji NIO Pacjenci nie będą członkami zespołu, który przygotuje koncepcję Narodowego Instytutu Onkologii - poinformował resort zdrowia.

Na obecnym etapie nie przewiduje się rozszerzenia składu osobowego Zespołu przygotowującego koncepcję Narodowego Instytutu Onkologii – poinformowało pacjentów Ministerstwo Zdrowia.

Fundacja Onkologiczna „Alivia” otrzymała od resortu zdrowia negatywną odpowiedź na marcowy apel, w którym zwróciła się do resortu zdrowia o uwzględnienie przedstawiciela pacjentów w składzie zespołu przygotowującego koncepcję Narodowego Instytutu Onkologii.

- Komunikat jest jawnie sprzeczny z deklaracjami Pana Ministra Łukasza Szumowskiego, który zapowiadał, że organizacje pacjenckie będą aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu systemu opieki zdrowotnej –mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji.

13 marca br. Fundacja Onkologiczna „Alivia” zaapelowała o nowelizację zarządzenia. Zwróciła uwagę, na istotne znaczenie organizacji pacjenckich w pracach nad zmianą systemu opieki onkologicznej.

Ministerstwo w piśmie do organizacji podało, że na obecnym etapie nie przewiduje się rozszerzenia składu osobowego Zespołu przygotowującego koncepcję Narodowego Instytutu Onkologii. Zaznaczyło jednak, że w prace zespołu mogą zostać również włączone, z głosem doradczym, osoby nie będące jego członkami.

- Nie zachodzą przeszkody, aby przedstawiciele środowiska pacjenckiego, po otrzymaniu stosownego zaproszenia, braki udział w pracach tej grupy eksperckiej – wyjaśniła wiceminister Katarzyna Głowała.

Jak wskazuje Fundacja w komunikacie, dotychczas nie opublikowano żadnych informacji o roli Instytutu w organizacji opieki onkologicznej oraz zarządzaniu systemem w tym zakresie.  Nie wiadomo czy i w jakim zakresie powołanie Instytutu można pogodzić z innymi procedowanymi zmianami w dziedzinie onkologii – świadczeniami kompleksowymi (np. Breast Units), ponowną wyceną świadczeń, czy pracami nad rejestrami medycznymi.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH