MZ pochyli się nad zwiększeniem budżetu na refundację

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MMX/rynekaptek.pl   16-01-2018, 12:49

MZ pochyli się nad zwiększeniem budżetu na refundację Rząd pracuje nad zwiększeniem budżetu refundacyjnego (Fot. Archiwum)

Aktualnie w resorcie zdrowia prowadzone są prace koncepcyjne w kierunku ewentualnej zmiany przepisu ustawy refundacyjnej określającego maksymalny poziom środków przeznaczonych na refundację – informuje Ministerstwo Zdrowia.

17 grudnia ubiegłego roku grupa szesnastu organizacji pacjenckich zwróciła się do ministrów zdrowia i finansów z apelem o nowelizację planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2018 r. oraz ustanowienie zasady przeznaczenia 17% wydatków Funduszu na budżet refundacyjny.

Organizacje wskazały, że bez dodatkowych środków może dojść do zahamowania procesu dostosowania schematu leczenia refundowanego ze środków publicznych do wytycznych przygotowanych przez naukowców.

Wobec powyższego, organizacje pacjenckie, w tym m.in. Fundacja Alivia, wystosowały petycję do związków przedsiębiorstw sektora farmaceutycznego, w której zwróciły uwagę, że wzrost nakładów publicznych na leki przełoży się na poprawę sytuacji pacjentów tylko w przypadku, gdy ceny produktów będą uwzględniać poziom rozwoju Polski.

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na petycję informuje, że obecnie trwają prace koncepcyjne nad zmianą przepisu ustawy refundacyjnej określającego maksymalny poziom środków przeznaczonych na refundację.

Jedna z propozycji zakłada m.in. wprowadzenie przedziału wartości procentowych, na podstawie których wyliczana byłaby kwota środków przeznaczonych na refundację.

Po przygotowaniu konkretnych propozycji zostaną one przekazane do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w celu przygotowania opinii, po której resort zdrowia określi dalszą ścieżkę wprowadzania zmian.

Organizacje pacjenckie zapowiadają baczne przyglądanie się pracom nad zapisem oraz tempem prac, z tego powodu, że całkowity budżet na refundację na 2018 rok rośnie wielokrotnie wolniej niż całość budżetu NFZ, co ich zdaniem, skutkuje m.in. odwlekaniem w czasie kontraktowania terapii wpisanych na listę refundacyjną wiele miesięcy temu.

Organizacje zwracają także uwagę, że rząd przygotował swoją odpowiedź szybciej niż firmy farmaceutyczne, do których trafiła petycja w sprawie konieczności zachowania racjonalnej polityki cenowej.

„Chociaż petycja organizacji pacjenckich w tej sprawie trafiła do trzech związków, żaden dotychczas nie przygotował odpowiedzi czy dodatkowe środki na refundację będą służyć wsparciu skali ich działalności czy też będą starać się zwiększać rentowność swoich firm” – wskazują.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH